Základní zisk britské ropné společnosti BP se v loňském čtvrtém čtvrtletí více než zdvojnásobil, přesto výrazně zaostal za očekáváním. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů (10,1 miliardy Kč) ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Základní zisk nezahrnuje některé mimořádné položky a výkyvy v hodnotách zásob.

Nárůst čtvrtletního zisku odráží pokrok ve snaze firmy přizpůsobit se nižším cenám energetických produktů. Za celý loňský rok se ale základní zisk o více než polovinu snížil a dosáhl 2,59 miliardy USD (65,6 miliardy Kč). To je nejméně alespoň za deset let.

Čistý zisk BP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 497 milionů dolarů ve srovnání se ztrátou 3,3 miliardy dolarů před rokem. V celém loňském roce firma hospodařila s čistým ziskem 115 milionů dolarů po předloňské ztrátě 6,5 miliardy dolarů.

ropná plošina, autor: Enrico Strocchi
Ilustrační foto

Generální ředitel Bob Dudley uvedl, že firma dosáhla „solidních výsledků za obtížných podmínek“. Průměrná cena severomořské ropy Brent v loňském roce činila 44 dolarů za barel, což představuje nejnižší úroveň za 12 let. BP nyní počítá s průměrnou cenou 60 dolarů za barel a celoroční kapitálové výdaje očekává na horní hranici pásma 16-17 miliard dolarů.

Podnik také ve čtvrtém čtvrtletí zaúčtoval 799 milionů dolarů v souvislosti s havárií plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu z roku 2010. Celkem už výdaje na likvidaci následků, výplatu odškodného a další poplatky v souvislosti s katastrofou dosáhly 62,6 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč), uvedla agentura AP.

Štítky: BPropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *