Domů
Ropa
Hlavní události kolem Íránu v letošním roce
írán ropa

Hlavní události kolem Íránu v letošním roce

Ropa
11 komentářů
20. červenec 2019, 08:19
ČTK

Výběr hlavních událostí kolem Íránu v letošním roce:

14. února – Americký viceprezident Mike Pence označil Írán za největší hrozbu Blízkého východu a požádal evropské partnery, aby také odstoupili od dohody o jaderném programu z roku 2015, od které USA odstoupily v květnu 2018.

8. dubna – USA zařadily íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Teherán v odvetném kroku označil americké ozbrojené síly za teroristickou organizaci.

1. května – Americké sankce na obchodování s íránskou ropou začaly platit bez výjimky pro všechny státy. Zákaz platil od listopadu 2018, osmi státům Washington ale umožnil dál dovážet z Íránu ropu.

8. května – Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že se jeho země rozhodla zastavit plnění „některých závazků“ plynoucích z jaderné dohody. Trump v reakci uvalil nové sankce na vývoz íránských průmyslových kovů a pohrozil dalšími kroky.

15. května – Írán oficiálně přestal plnit závazky plynoucí z mezinárodní dohody týkající se omezování produkce obohaceného uranu a těžké vody.

24. května – Trump oznámil vyslání 1500 amerických vojáků na Blízký východ kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

2. června – USA jsou připraveny začít jednat s Íránem o jeho jaderném programu bez předběžných podmínek, řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

13. června – Norský a japonský tanker plující v blízkosti strategického Hormuzského průlivu se staly terčem útoku, na palubě jednoho z nich následně vypukl požár. Posádky obou plavidel byly včas evakuovány. USA, Británie a Saúdská Arábie z útoku obvinily Írán, který to ale odmítl.

14. června – USA do oblasti pravděpodobného napadení dvojice tankerů v Ománském zálivu vyslaly torpédoborec.

18. června – Washington oznámil, že vyšle dalších 1000 vojáků na Blízký východ, podle agentur i rakety Patriot, pilotní i bezpilotní letadla a „další prostředky pro odstrašení“.

20. června – Íránské revoluční gardy sestřelily, údajně nad íránským územím, americký bezpilotní stroj RQ-4 Global Hawk. Podle Washingtonu se ale incident odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) po incidentu vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem, přelety nad oblastí zrušily aerolinky i z dalších zemí.

21. června – Trump na poslední chvíli zrušil odvetu za sestřelený dron. Následky včetně obětí by podle něj byly neúměrné. Údery měly směřovat na radar či raketové baterie.

24. června – Trump oznámil zavedení nových sankcí proti Íránu v reakci na sestřelení amerického dronu. Podle agentur bude jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

1. července – Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán překročil limit zásob lehce obohaceného uranu, který stanoví dohoda o jaderném programu z roku 2015.

4. července – Britské námořnictvo zadrželo u Gibraltaru íránský tanker. Důvodem bylo podezření, že loď navzdory evropským sankcím veze ropu do Sýrie.

8. července – Podle MAAE Írán začal obohacovat uran na více než 3,67 procenta, což byl limit stanovený mezinárodní smlouvou z roku 2015. Je také možné, že bude obohacovat uran ještě více.

10. července – Ozbrojené íránské lodě se v Hormuzském průlivu pokusily zadržet britský tanker. Íránci se nakonec stáhli, když je varovala loď britského námořnictva HMS Montrose, která tanker doprovázela. Teherán tuto verzi popřel.

16. července – Írán vůbec poprvé naznačil, že je ochoten s USA jednat o raketovém programu. Podmínil to tím, že USA musejí přestat prodávat zbraně svým spojencům v blízkosti Íránu – Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům.

18. července – USA kvůli íránskému jadernému programu rozšířily svůj seznam sankcí o pět Íránců a sedm společností, z nichž některé sídlí v Číně a jedna v Belgii.

– Americká vojenská loď u Hormuzského průlivu sestřelila íránský bezpilotní stroj, který se přiblížil na zhruba 900 metrů k plavidlu. Oznámil to Donald Trump. Podle Íránu ale USA zřejmě sestřelily vlastní stroj.

19. července – Íránské revoluční gardy oznámily, že v Hormuzském průlivu zadržely britský ropný tanker.

Štítky:ropa
Írán

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Loudil
20. červenec 2019, 11:04

No kdyby pan Trump ze svých osobních ješitných důvodů = "Být lepší jak Obama" od dohody neodstoupil, tak se všechny výše popsané události nemusely stát. Irán by dohodu dodržoval a svět by s ním bez potíží obchodoval, což by bylo výhodné pro obě strany. Trump způsobil obrovskou blamáž svým evropským spojencům, kteří bývalou dohodu podepsali. Ti se dostali do presu a snaží se nyní vyhovět oběma stranám, jak Trumpovi tak Iránu, což samozřejmě působí směšně a není to možné. Evropa si připravila model barterových obchodů, kde by zúčtování obchodů nemuselo probíhat v Dolarech, tedy formu obchodu "zboží za zboží". Ovšem je to nesmírně zdlouhavé a ustrašené, v první fázi má jít jen o léky apod. Trapná, ustrašená , bojácná pozice Evropy v tomto "Novém Trumpově divadle". Svět se musí spojit proti státu, který má dnes 4,4 % světového obyvatelstva, tedy USA, a zbavit se tak diktátora.

Loudil
20. červenec 2019, 13:08

Od pana Trumpa dnes obden slyšíme, že Američané jsou ten nejsilnější, nejlepší a nejskvělejší národ světa, ostatní se jim prý vůbec nemůžou rovnat. Prostě : "America first". Všichni víme, že to není pravda, ale Trump v tom utvrzuje vlastní národ. Silně mi to připomíná léta 1933-45, kdy totéž Němcům vykládal zase Hitler a oni tomu také kdysi věřili. Dnešní "Causa Irán" má ostatně mnoho společného s dobou před vypuknutím II. SV. Hitler tehdá odstoupil od svých závazků při plnění dohody z Versailles , začal se chovat povýšeně a arogantně a velmoci Francie s Anglií mu začaly dělat samé ústupky a neřekly své rozhodné slovo. To samé vidíme i dnes. Trump odstoupil od jaderné dohody, která se léta pracně vytvářela řadou států a politiků a také se začíná chovat arogantně. "My jediní máme právo diktovat své podmínky a ostatní musí jen poslouchat nebo ??? Přisuneme své armády a zatočíme s vámi !!!" Bohužel tato nová situace vyvolaná jen pouze arogantním namyšleným Trumpem může skočit velmi špatně pro celý svět. Osobní namyšlenost, nabubřelost a nafoukanost jednoho amerického pošuka může stát miliony lidských životů. Dá se jen říci : "Bohužel !"

Stin
20. červenec 2019, 13:18

Kdyby soudruh Loudil šel se svymi komentáři do riti, hodne ctenaru tohoto jinak zajimaveho webu by si oddychlo....

Loudil
20. červenec 2019, 14:09

Vážený pane chytrolíne ,pokud nejste schopen přispět do diskuze k tématu jediným slovem, tak sem vůbec nelezte. Od toho tady kolonka k diskuzi rozhodně není. Pokud jste si neráčil zatím všimnout , tak téma článku je k celému vojensko- politickému vývoji ohledně Iránu v celé jeho složitosti. A chování USA a jejich prezidenta má v tom ústřední roli. Ale už jsem si zvykl na to, že pokud dnes někdo něco napíše, co zrovna nesedí s tím co slýcháme z naší televize, tedy s - "oficiálním názorem" , pak takový člověk má okamžitě - "jít do řiti", je to placený ruský troll, slouha nepřítele, vyšinutý jedinec zralý pro blázinec, ...atd. atd. Ano ,právě a přesně takto se k lidem jiného názoru chovaly totalitní režimy komunismu, nacismu, maoismu, islamismu apod. Nesnesly totiž, aby tam měl někdo jiný názor než ten oficiální. Proto lidé jiného názoru končili v lepším případě v emigraci , v horším v nějakém lágru. Vy by jste se báječně hodil jako nějaký cenzor, mazač nevhodných textů, a možná za jiného režimu by jste lovil po ulicích ony osoby s jiným názorem, než tím oficiálním. Aby pak byly v určitém zařízení - "náležitě napraveny".

Emil
20. červenec 2019, 17:39

Loudile, pořád lepší, když někdo není schopen přispět do diskuse jediným slovem, než když je těch slov tolik, že se jejich kadenci nemůže rovnat ani legendární samopal vzor 24. Všechno má své meze, a Vy už jste dávno prorazil střechu. Takže já osobně se k oné výzvě s radostí připojuji, i když je mi jasné, že efekt to bude mít nulový.

Carlos
20. červenec 2019, 19:00

Loudile,

zklidněte hormon, nepamatujete se jak jste mě a panu Hájkovi slíbil že politiku a propagandu sem už tahat nebudete a že se zdržíte takových komentářů? (A nezkoušejte školkové "ale Pepíček taky...", nikdo jiný tu slibovat nemusel) Vemte si že toto je jedno z posledních míst kde se nemusíme registrovat a dá se tu diskutovat se zajímavými lidmi. Takže jestli nechcete aby se to tu hodilo na zámek, což vyžene právě zajímavé lidi, nevím jestli by se pan Závodský či Hájek registrovali jen aby mohli diskutovat, tak se zase s tou politikou mírněte.

Ano, téma Íránu je politické, ale to neznamená povolení plácat ptákoviny. O jakém oficiálním názoru tu mluvíte? Nevšiml jste si že tu zcela běžně, když je to k věci, pan Veselý kritizuje USA, kritizuje se tu občas i politika EU? Jaký oficiální názor? Kdybyste zůstal jen u toho prvního komentáře, tak Vás Stin nikam nebude posílat.

Bizon
20. červenec 2019, 21:16

Já mám Trumpa vlastně docela rád, a můj názor je že na 90% obhájí prezidentství. Ale zrovna tohle téma, jeho přístup k Íránu, je za mně jeho největší demence.

Těžko říct odkud přesně vane vítr, v té agresivitě ho určitě podporuje Izrael a Saudská Arábie, nějaké jestřáby má i kolem sebe, ale samozřejmě to může být i čistě jeho osobní přesvědčení...

Vzhledem k tomu že ozbrojený konflikt s Íránem by byla noční můra tak nevěřím že k němu dojde, doufám že to celé je "jen" součást nějakých politických her=/

Loudil
21. červenec 2019, 00:35

TO : Emil a Carlos

Tedy pokud má článek, ke kterému se tady může diskutovat název :" Hlavní události kolem Iránu v letošním roce", tak opravdu nevím, kdo z nás je slepý a kdo diskutuje mimo téma. Je to - "politika, politika a zase politika". Stručný obsah mého příspěvku je tento : Za vyhrocenou situaci kolem Iránu může výlučně prezident USA, který odstoupil od několika stranami dojednané a podepsané důležité smlouvy. Tímto odstoupením od smlouvy uvedl do velmi nepříjemné situace své spojence v Evropě , kteří nyní nevědí jak se zachovat a na čí stranu se vlastně přiklonit. Vyhrocená situace v Perském zálivu klidně může přejít do velké války v oblasti se statisíci mrtvých nevinných lidí. "Oficiální názor" uvádím v souvislosti se zprávami české televize : Čína =špatná, Rusko = špatné, Irán = špatný, USA = dobré, NATO = dobré, tedy jen obyčejné černobílé vidění světa. Já nyní v souvislosti s Iránem ale tvrdím : Trump = špatný, USA = špatné. Tím popírám - "oficiální názor" - hlásaný našimi médii. Kdysi nás naši demokratičtí spojenci Francie s Anglií hodili přes palubu v r. 1938 , proto opravdu nevím, proč by se historie už nemohla opakovat, proč by další náš demokratický spojenec nemohl nyní vytvořit - "ještě větší pohromu". Pokud se zde budou zveřejňovat články k fúzním reaktorům, rozvoji OZE, zavírání uhelných elektráren, změnám klimatu, elektromobilitě, budoucnosti jádra, dostavbě Dukovan, ...atd, atd. pak asi budu diskutovat k tématu těchto článků ,pokud je ale článek o vojenském a politickém vývoji kolem Iránu , pak asi těžko budu meditovat nad dostavbou JE Bušéhr či poklesem těžby ropy v této zemi.

Emil
21. červenec 2019, 08:11

Loudile, možná to pro Vás může být nepochopitelné, ale my v České republice nepotřebujeme znát ke každému tématu nejprve oficiální stanovisko Kremlu nebo Pekingu. My si tu smíme udělat i vlastní názor. Tak se nedivte, že Vaše činnost, ve jmenovaných zemích jinak jistě bohulibá, se u nás nesetkává úplně s pochopením.

Loudil
21. červenec 2019, 10:41

TO : Emil

Takže jen znovu potvrzujete to, co píši výše. Váš tzv. - "vlastní názor" - vždy odpovídá přesně tomu, co denně večer hlásí zprávy naší ČT. Takže jste jen obyčejný - "papoušek oficiálních zpráv". Já zde také píši svůj - "vlastní názor" ,ale vy se ho snažíte z diskuze za každou cenu "vystrnadit", tedy vystrnadit člověka s jiným názorem, než tím vaším a to je ovšem totalita. V Číně a Rusku jsem niky nebyl ani se tam nechystám. Když se ale nejspíše schyluje k další akci USA a NATO "ala"- Lybie, Irák, Afganistán, Srbsko, kde bylo zavražděno na 500 000 nevinných lidí, pak považuji za svou občanskou povinnost na to v diskuzi upozornit. Vám evidentně masové vraždění nevadí, ale i takoví lidé v naší zemi dnes bohužel žijí. V 60 letech 20 století, když USA vraždily ve Vietnamu vyšly po celém světě do ulic miliony lidí a přispěly tak k ukončené této barbarské války.

Emil
21. červenec 2019, 11:34

Nevím jak jste na takový nesmysl přišel, já na zprávy na ČT ani na jiné televizi nekoukám. U nás to totiž není povinné...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se