Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku. Nabídka převýší poptávku zejména proto, že vytrvalý růst těžby překoná růst spotřeby, kterou ohrožuje zpomalení ekonomiky. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu globální poptávky na roky 2018 a 2019 nechala beze změny.

Poptávka po ropě má v letošním roce vzrůst o 1,3 milionu barelů denně. Příští rok tempo mírně zrychlí a dosáhne 1,4 milionu barelů denně. IEA však snížila odhad růstu poptávky v zemích, které nejsou členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ty jsou hlavním motorem růstu globální spotřeby.

IEA také zvýšila odhad růstu těžby ropy v zemích mimo Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) na letošní i příští rok. Na letošní rok je to na 2,4 milionu barelů denně z předchozích 2,2 milionu barelů denně a na příští rok o 100.000 barelů na 1,9 milionu barelů denně. Odhad poptávky po ropě od kartelu OPEC v příštím roce pak IEA snížila o 300.000 barelů denně na 31,3 milionu barelů denně.

Ceny ropy od začátku října klesly už asi o čtvrtinu a severomořský Brent je pod 70 dolary za barel. Je tak nejníže za osm měsíců, uvedla agentura Reuters.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *