Globální trh s ropou by se mohl dostat do deficitu již příští rok, tedy dříve, než se očekává, kvůli dohodě o snížení těžby mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu, Ruskem a dalšími předními těžaři a rozhodnutí Kanady omezit dodávky na trh. Uvedla to ve své dnešní pravidelné měsíční zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Výhled růstu poptávky pro příští rok nechala IEA beze změny.

Minulý měsíc IEA uvedla, že globální trh s ropou by měl příští rok zůstat v přebytku. Nyní však očekává, že do druhého čtvrtletí příštího roku bude na trhu nedostatek ropy, pokud OPEC bude dodržovat nejnovější dohodu o těžbě.

Globální poptávka po ropě se má příští rok zvýšit o 1,4 milionu barelů denně po růstu o 1,3 procenta milionu barelů denně v letošním roce. Stejnou prognózu poskytla IEA minulý měsíc.

Ropná plošina
Ilustrační foto

IEA nechala výhled na příští rok beze změny, přestože ceny ropy výrazně klesly ze svého maxima na počátku října. Důvodem jsou obavy ze slabšího globálního ekonomického růstu, zvláště v některých rozvíjejících se ekonomikách. Stále také není jisté, jak poptávku po ropě ovlivní obchodní napětí mezi USA a Čínou.

OPEC a další přední těžaři v čele s Ruskem se minulý týden dohodli, že od ledna příštího roku sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně, aby zabránili navyšování nevyužívaných zásob.

Kanadská provincie Alberta navíc rozhodla o snížení těžby od ledna o 325.000 barelů denně. Chce tak snížit obrovské zásoby vytvořené nedostatečnou kapacitou ropovodů, napsala agentura Reuters.

Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *