Dle Mezinárodní energetická agentury (IEA) se Spojené státy okolo roku 2027 stanou čistým vývozcem ropy, především díky těžbě břidlicové ropy. Amerika je také na cestě předběhnout Katar na pozici hlavního vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). IEA dále předpokládá, že vrchol poptávky po ropě nemusí nastat ani do roku 2040.

Agentura předpokládá bezkonkurenční nárůst těžby ropy v USA mezi lety 2010 a 2025 oproti těžbě v kterékoliv jiné zemi. Hlavním důvodem má být zvýšená těžba břidlicové ropy, která bude mít dlouhodobý dopad na trh s ropou v Severní Americe i zbytku světa.

Naposledy export ropy z USA převýšil dovoz v roce 1953, během ropné krize v 70. letech byl na prakticky veškerý vývoz uvalen zákaz, jenž byl zrušen teprve v roce 2015. Technologický postup v oblasti frakování od začátku 21. století otevřel cestu k novým obrovským nalezištím zemního plynu a břidlicové ropy, což změnilo trhy pro obě komodity na celosvětové úrovni.

Američané tak díky nárůstu těžby platí méně za pohonné hmoty a ropný kartel OPEC ztratil schopnost plně kontrolovat světové ceny ropy.

„Amerika se stává neoddiskutovatelným světovým lídrem v těžbě ropy a zemního plynu. A to má velké důsledky pro svět energetiky,“ prohlásil Dr Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.

Ekonomové dále dodávají, že očekávaný nárůst americké těžby ropy by měl překonat i nárůst těžby Saudské Arábie v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, zároveň by tamní nárůst těžby zemního plynu měl překonat i nárůst Sovětského svazu v době, kdy začal využívat sibiřská naleziště.

Zdroj: theguardian.com, World Energy Outlook

V dnešní době je ropný trh ovládán Ruskem, Amerikou a členskými zeměmi OPEC. Katar je největším exportérem LNG, ale právě toto prvenství mají dle prognóz získat Spojené státy okolo roku 2025. Podle odhadů IEA se následně kolem roku 2027 stane Amerika čistým vývozcem ropy.

Vliv energetické politiky prezidenta Trumpa bude na vývoj těžby ropy a zemního plynu rovněž znatelný, podle IEA by Spojené státy nicméně nebyly na cestě stát se čistým vývozcem ropy, kdyby za vlády bývalého prezidenta Obamy nebyly zavedeny ekonomické standardy pro spotřebu paliva u vozidel.

Ropa tu bude ještě dlouho

IEA ve svých odhadech udává i jiná zajímavá čísla a data. Například Čína má do roku 2030 předběhnout Ameriku ve spotřebě ropy a stát se tak světovou jedničkou. V celé Asii má potom okolo roku 2040 skončit 70 % světového exportu LNG.

Oproti jiným odborníkům či společnostem, jako Shell, které předpokládaný vrchol poptávky po ropě odhadují již na příští desetiletí, je IEA více skeptická a dle jejích slov by vrchol poptávky nemusel nastat ani před rokem 2040.

Výkonný ředitel Birol uvedl, že zvyšující se elektrifikace energetiky je jeden z velkých trendů a předpokládá nárůst elektromobilů z dnešních dvou milionů na 300 milionů, a to v roce 2040. Nicméně ani dle jeho názoru nejsou ještě dny ropy sečteny:

„Dle mého názoru je příliš brzo psát nekrolog pro ropu. Poptávka po ropě bude růst kvůli nákladním autům, lodím, letecké dopravě a petrochemickému průmyslu.“

Dle názoru agentury IEA bude celosvětová poptávka po zdrojích energie růst, ale pomaleji než v minulosti. Do roku 2040 IEA očekává nárůst energetických potřeb o 30 %.

Autor úvodní fotografie: Tim Evanson

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *