Globální trh s ropou se stává stále více napjatý kvůli propadu dodávek z Venezuely. Uvedla to ve své dnešní pravidelné zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Svůj výhled poptávky po ropě na letošní rok však nechala beze změny. Poptávka se má letos zvýšit o 1,3 milionu barelů denně, když loni stoupla o 1,6 milionu barelů denně.

Problémy s dluhy a infrastrukturou snížily těžbu ve Venezuele v prosinci na nejnižší úroveň za 30 let. To přispělo na počátku ledna k oživení cen ropy na tříleté maximum nad 70 dolary za barel. Díky poklesu těžby ve Venezuele také ropný kartel OPEC plnil dohodu o snížení těžby v prosinci na 129 procent, upozornila IEA.

Těžba ve Spojených státech však nadále prudce roste, což zřejmě letos udrží pod kontrolou ceny ropy. Dodávky ze zemí mimo ropný kartel OPEC mají letos podle odhadu agentury stoupnout o 1,7 milionu barelů denně, hlavně díky těžbě v USA, Kanadě a Brazílii.

Loni se zvýšily o 700.000 barelů denně. Spojené státy by také mohly letos překonat v těžbě Saúdskou Arábii a Rusko, napsala agentura Reuters.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *