Domů
Ropa
IEA vyzvala producenty ropy, aby zvýšili těžbu. Vysoké ceny dle ní poškozují světovou ekonomiku
ropná plošina, autor: Enrico Strocchi

IEA vyzvala producenty ropy, aby zvýšili těžbu. Vysoké ceny dle ní poškozují světovou ekonomiku

Ropa
3 komentáře
9. říjen 2018, 19:32
ČTK

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) vyzvala Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a další přední producenty, aby zvýšili těžbu této suroviny. Výkonný ředitel IEA Fatih Birol zároveň v rozhovoru s agenturou Bloomberg upozornil, že vysoké ceny poškozují světovou ekonomiku. IEA ale podle něj teď neuvažuje o tom, že by využila svých strategických rezerv ropy.

„Tu riskantní situaci bychom měli všichni vidět, trh s ropou už vstupuje do červené zóny,“ uvedl Birol.

Drahá energie se podle něj vrátila ve špatném čase, kdy globální ekonomika ztrácí dynamiku.

„Skutečně potřebujeme více ropy,“ řekl.

Ceny ropy se začátkem října v Londýně vyšplhaly nad 85 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň za čtyři roky. Důvodem jsou jednak obavy z dopadů amerických sankcí na íránský ropný průmysl, ale také obavy z chronických výpadků těžby ve Venezuele.

Obchodníci se také obávají, že Saúdská Arábie, která je největším členem OPEC, nejedná dostatečně rychle nebo nemá dostatečné kapacity, aby propad nabídky vyrovnala.

Růstem cen podle Birola nejvíce trpí ekonomiky rozvíjejících se zemí, především Indie, které se už tak potýkají s oslabováním měn a dopady obchodních sporů ve světě. S ohledem na propad rupie indičtí spotřebitelé ve skutečnosti platí takové ceny, jako kdyby barel ropy stál přes 100 dolarů.

„Pokud nedojde k žádným zásadním krokům ze strany klíčových výrobců, tak letošní čtvrté čtvrtletí bude velmi náročné,“ řekl Birol.

Těžba ropy ve Venezuele je ve volném pádu a už „velmi brzy“ může spadnout po jeden milion barelů denně, upozornil šéf IEA. Export z Íránu klesá rychleji, než kdokoli předpokládal. Řada předních odběratelů zastavila nákupy ještě před příchodem amerických sankcí, které mají začít platit 4. listopadu.

Aby vyrovnala výpadek na trhu a zmírnila růst cen, zvýšila Saúdská Arábie těžbu na téměř rekordních 10,7 milionu barelů denně. Jakkoli země neustále opakuje, že učiní vše nezbytné k odvrácení nedostatku nabídky na trhu, na schůzce OPEC minulý měsíc signalizovala, že těžbu zvýší jedině tehdy, když bude zřetelné, že je zapotřebí více suroviny.

Vzhledem k tomu, že těžba v Saúdské Arábii dosahuje bezprecedentní úrovně, není jisté, nakolik ji země může zvýšit. Birol řekl, že Saúdové by ji mohli zvýšit až na 11 milionů barelů ropy denně.

Štítky:ropa
IEA
OPEC

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
10. říjen 2018, 12:07

Zvýšit těžbu už moc nepůjde.

V nejlepším případě se teď 30 let zvládne udržet kolem úrovně nynější produkce.

Daleko jednoduší je, aby ten kdo na ni nemá, omezil její spotřebu.

Lubos Vozar
10. říjen 2018, 12:49

Samozrejme ze sa da este zvysit tazba, a to celkom vyrazne. Problemom nie je ekonomika ale politika. Len vo Venezuele, Brazilii, Libii, Irane a samozrejme Rusku + SAE je minimalne 5 - 6 milionov bbl/d ktore su but sankciovane, nevyvynute, alebo je krajina v nepokoji/rozpade. To opominam Obrovsky potencial zapadnej Afriky a co by mohlo/malo tesit Europanov, len napriklad taky Johan Sverdrup v Norsku po vybudovani v 2022 ma produkovat 660,000 bbl/d. Ropy je dost a cim vyssia cena, tym viac.

Jiří
12. říjen 2018, 16:47

10,7 milionů barelů je v přepočtu přes 20 miliard Kč denně do rozpočtu Saudské Arábie, tedy 7,3 bilionů ročně. S 3x víc obyvateli je to jako by ČR měla příjmy 2,4 bilionů (rozpočet ČR je teď necelých 1,3 bilionů).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se