Ve středu oznámil indický ministr financí záměr vytvoření nového ropného giganta. Má se jednat o spojení více menších státem vlastněných ropných společností. Spojením největších indických firem by se nový gigant mohl srovnávat například s ruským Rosněfťem nebo britským British Petrol.

Zpravodajský server Reuters informoval, že Indie plánuje vytvořit nového ropného giganta tím, že spojí státem ovládané firmy. Toto prohlásil indický ministr financí ve středu v zemi, která je třetím největším spotřebitelem ropy na světě. Indie v současné době nahrazuje Čínu jako pohon světové poptávky po ropě a IEA předpokládá, že Indie bude zodpovědná za čtvrtinu spotřebovaných energetických produktů v roce 2040.

„Navrhujeme vytvoření integrovaného veřejného vůdce v ropném sektoru, který by byl schopen svým výkonem konkurovat mezinárodním a domácím společnostem ze soukromého ropného sektoru a sektoru se zemním plynem,“ prohlásil ministr financí Arun Jaitley v jeho „budget speech“.

Nové Dillí má problémy se zvýšením místní těžby ropy a musí importovat okolo 80 % svých ropných potřeb. Premiér Narenda Modi v roce 2015 nastavil cíl snížit toto procento na hodnotu 67 % do roku 2020. Spojení menších těžařů by mohlo výrazně napomoci cíle dosáhnout.

Mnoho menších společností

Indie má desítky státem ovládaných ropných společností a společností na zemní plyn, včetně například Indian Oil Corp, Oil and Natural Gas Corp nebo Hindustan Petroleum Corp. Společnosti samotné však nemají finanční prostředky, aby mohly konkurovat světovým lídrům při nabídkách zámořských ropných aktiv.

Kombinací ropných společností se vytvoří entita schopná pokrýt možná rizika s dostatečnou investiční sílou. Z proslovu ministra ovšem nebylo jednoznačné, jestli se má jednat o spojení všech státem ovládaných firem v sektoru, nebo jenom některých z nich.

Myšlenku spojení firem ze sektoru dále rozvedl ministr pro ropu a zemní plyn, který prohlásil, že by nebylo moudré vkládat všechny naděje do jedné společnosti. Dle jeho slov má Indie kapacitu na vytvoření ne jedné hlavní společnosti, ale rovnou dvou nebo dokonce i tří.

V jednotě je síla

Tržní kapitalizace výše jmenovaných tří indických ropných společností je zhruba 106 miliard dolarů. To se samozřejmě nevyrovná největším světovým gigantům, jako je Exxon, Royal Dutch Shell nebo Chevron, ale posunulo by to Indii do mnohem lepší pozice a vyrovnala by se tak například ruskému Rosněfťu s tržní kapitalizací 70 miliard dolarů nebo britskému British Petrol s tržní kapitalizací 115,57 miliard dolarů.

Plán má obecně kladnou odezvu od představitelů indických ropných firem. Ti jsou nadšeni zejména možnou větší vyjednávací sílou ve většině světových aktivit. Na druhé straně analytici se stavěli k situaci skepticky, obávají se, že by celý proces mohl být velice problematický a zdlouhavý. Nicméně myšlenku jako takovou označují za krok správným směrem. Podobný plán měla Indie již v roce 2005, ale záměr byl vládou smeten ze stolu.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *