Vojenský poradce duchovního vůdce a hlavy Íránu Alího Chameneího v neděli varoval, že případný ozbrojený konflikt v oblasti Perského zálivu by vyhnal ceny ropy nad 100 dolarů za barel, tedy na několikaletá maxima. Napětí v oblasti roste od té doby, kdy Spojené státy vypověděly dohodu o jaderném programu a začaly uvalovat sankce na íránskou ropu.

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy eskalovalo v uplynulém měsíci, rok poté, co USA odstoupily z dohody mezi Íránem a dalšími mocnostmi, která má za cíl potlačit jaderný program země výměnou za zrušení mezinárodních sankcí.

Washington v loňském roce opětovně uvalil sankce s dočasnou výjimkou pro tradiční odběratele íránské ropy. Tuto výjimku USA nicméně neprodloužily, a od minulého měsíce tak nařídily všem zemím ukončit dovoz íránské ropy. Kvůli rostoucímu napětí Spojené státy Íránu pohrozily vojenskou silou a do oblasti Perského zálivu přesunuly své jednotky.

„Američané jsou si zcela vědomi toho, že jejich vojenské síly (v regionu) jsou v dosahu íránských raket a námořnictvo USA i cizinců je v dosahu střel země-moře revoluční gardy. První kulka vypálená v Perském zálivu vyžene ceny ropy nad 100 dolarů. To by bylo nepřijatelné pro Ameriku, Evropu a spojence USA jako Japonsko a Jižní Korea,“ cituje agentura Reuters prohlášení Rahima Safaviho, vojenského poradce íránského duchovního vůdce.

Ceny americké (WTI) i evropské (Brent) ropy se nad hranicí 100 dolarů za barel pohybovaly naposledy v průběhu roku 2014. Od té doby však vzhledem k výraznému růstu globální těžby začaly prudce klesat. V loňském roce se nicméně ceny zotavily a od začátku letošního roku se Brent pohybuje na úrovni 50 až 70 dolarů a WTI zhruba o 10 dolarů níž, tedy mezi 40 až 60 dolary za barel.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *