Domů
Ropa
Kanada stále vidí svou budoucnost jako exportéra ropy
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Kanada stále vidí svou budoucnost jako exportéra ropy

Kanada si vytyčila za cíl snížit své emise skleníkových plynů o 40 % až 45 % do roku 2030 oproti roku 2005, přičemž zároveň předpokládá navyšování těžby ropy. Dle odhadu kanadského energetického regulátora by se měla těžba navýšit do roku 2030 až o 18 % a vrchol těžby by měl nastat do roku 2032, jak informuje zahraniční portál Oilprice.

Kanadská vláda v čele s premiérem Justinem Trudeauem má jeden z nejvíce ambiciózních klimatických plánů na světě. Kanada je přitom po USA, Saúdské Arábii a Rusku 4. největším producentem ropy na světě.

Příjmy z ropy tvoří okolo 5 % HDP Kanady. V roce 2020 se kanadská produkce ropy, biopaliv a ropných produktů pohybovala v průměru okolo 5,23 milionů barelů za den a  Dle prohlášení ministra pro přírodní zdroje, Jonathana Wilkinsona, neplánuje Kanada těžbu omezit a další těžba není neslučitelná s klimatickým plánem.

„Dokud existuje ropná poptávka, musí Kanada využívat hodnoty svých přírodních zdrojů stejně jako tomu je v případě USA, Spojeného království v Severním moři a Norska,“ uvedl Wilkinson v komentáři pro Financial Times. K tomu nicméně dodal, že federální vláda bude: „velmi agresivní při snižování emisí z tohoto sektoru.“

Justin Trudeau prohlásil na listopadovém summitu o změně klimatu (COP26) v Glasgow, že plánuje zavést emisní strop pro ropný a plynárenský sektor.

„Dnes omezíme emise ropného a plynárenského sektoru a zajistíme jejich budoucí snížení v takovém tempu a rozsahu, abychom dosáhli do roku 2050 klimatické neutrality,“ uvedl Trudeau na konferenci.

Průmysl prohlášení premiéra, jak informuje Oilprice, vesměs přijal, jelikož jej očekával a byl na něj připraven. Výkonný ředitel jednoho z největších kanadských producentů ropy, společnosti Cenovus, uvedl, že snížení emisí je proveditelné, ale nestane se přes noc.

„Je to něco, co se dá realizovat, existují ovšem limity, jak rychle se to dá provést a náklady s tím spojené mohou mít dopad na kvalitu života Kanaďanů,“ uvedl výkonný ředitel společnosti, Alex Pourbaix.
Těžba ropy z kanadských ropných písků je emisně velice náročná a ropný a plynárenský sektor je předmětem časté kritiky. Vláda proto přišla s plánem snižovat emise pro tyto sektory každých 5 let, na kterém chce společně pracovat s jednotlivým provinciemi.

Kanadský energetický regulátor odhaduje, že se nynější produkce ropy, ropných produktů a kondenzátů pohybuje okolo 5 milionů barelů za den. Z toho přibližně 3,5 milionů barelů připadá na produkci z ropných písků. V roce 2032 by měla celková produkce ropy, ropných produktů a kondenzátů činit dle odhadu okolo 5,8 milionů barelů za den.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
miro novak
11. leden 2022, 17:40

Hodnoty petrodolara su az na prvom mieste.

Pavel
12. leden 2022, 00:00

Ropu draze prodat těm co neumí s energií šetřit a sám používat levnější oze. Naprosto logické rozhodnutí. Ten kdo zainvestuje do efektivních řešení z dlouhodobého hlediska vydělá naproti tomu, kdo každoročně propálí majlant. Když jsem před sedmi lety kupoval drahá okna s trojskly a zateploval dům 40cm izolace tak mi mnozí chytráci radili že je to drahé, nikdy se to nezaplatí... Dnes se tomu směju a Kanaďané se v roce 2030 budou smát těm, co si budou kupovat naftu kterou oni se dokázali nahradit oze.

xoor
12. leden 2022, 08:54

Je tu ještě jiný pohled:

dokud ropa a plyn jsou levný (neplatí v tuto chvíli na burze, je to špička způsobená primárně covidem) mohu si vesele pálit tyto levné komodity a střádat peníze až někdo "chytrý" a bohatší zainvestuje na začátku do nefosilních technologií. Tyto technologie po čase zlevní natolik, že pak mohu s klidem přejít z fosilu z mnohem méně peněz. Hádejte komu zbyde více peněz v kapse?

Martin P
12. leden 2022, 13:31

A čím jste svůj dům zateplil? 400mm izolantu je horní hranice ekonomické návratnosti. A množství energie pro výrobu tolika m3 tepelné izolace je menší než energie, kterou za celou životnost domu ušetříte?

Jan Stehlik
12. leden 2022, 10:11

Ropa a plyn není jen energie . Bude se těžit vždy. Používá se od hnojiv , po plasty až léčiva . Takže spotřeba bude stále narůstat. Chytrý stát ji nebude vyvážet , ale bude vyvážet výrobky z ní vyrobené.

miro novak
12. leden 2022, 10:42

naprosty suhlas

De Carbon
12. leden 2022, 10:43

A ten jeste chytrejsi nebude ropu palit v podobe PHM.

Jenda Stehlik
12. leden 2022, 13:14

Pokud naleznete levnější zdroj energie. Příroda šla cestou výběru a vyzkoušela si, že nejefektivnější je akumulace do uhlíku.

Martin P
12. leden 2022, 13:33

Jestli tím narážíte na to, že se vyrobený vodík namísto spálení použije jako surovina pro syntetický uhlovodík nebo alkohol, tak souhlasím. ;-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se