Podpisem nové dohody se několikaletá jednání mezi společnostmi MERO ČR a Českou rafinérskou blíží zdárnému konci. Smlouva o poskytování služeb úschovy a přepravy ropy ropovody IKL a ropovodem Družba, jejichž české části provozuje státem vlastněná MERO, je platná od 1. ledna 2016.

Původní smlouva o přepravě a skladování ropy mezi společnostmi Česká rafinérská a MERO ČR byla uzavřena v roce 1996 na dobu nejméně 15 let. Česká rafinérská však ke konci roku 2009 využila možnost výpovědi s tříletou výpovědní lhůtou. Od roku 2010 tak společnosti jednaly o nových smluvních podmínkách, které by byly přijatelné pro obě smluvní strany.

„Podpisem dohody jsme obnovili standardní smluvní vztah mezi společnostmi MERO ČR a Česká rafinérská a společně přispěli ke stabilizaci situace v české petrochemii. Oceňujeme aktivní a pozitivní přístup vedení České rafinérské a podíl jejich vyjednávacího týmu na dosažení dohody.“
Stanislav Bruna, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MERO ČR

Nyní budou následovat jednání ohledně přepravního tarifu za přepravu ropy ropovody Družba a IKL, jejichž výsledek by měl být znám do konce letošního března. Právě výše přepravních tarifů byla jedním z důvodů vypovězení původní smlouvy.

Podle Marka Switajewskeho, generálního ředitele společnosti Unipetrol, jež je výhradním akcionářem České rafinérské, je nová dohoda významným prvkem, který povede k posílení surovinové bezpečnosti. Smlouva zohledňuje zájmy obou stran a jasně vymezuje podmínky spolupráce společností při přepravě ropy na území České republiky.

„Smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010 a která jak doufám brzy skončí dohodou nad přepravními tarify.“
Marek Switajewski, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a největším výrobcem ropných produktů v České republice. Její rafinérie v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou dokáží každoročně zpracovat až 8,7 milionů tun ropy.

MERO ČR je akciová společnost, jejíž 100% podíl je ve vlastnictví Ministerstva financí ČR. V České republice vlastní a provozuje ropovody IKL a Družba, drží strategické zásoby ropy a je výhradním přepravcem ropy do ČR.

Zdroj úvodní fotografie: crc.cz

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *