Ministři energetiky čtyř největších vývozců ropy na světě, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Venezuely a Kazachstánu, po setkání v Astaně uvedli, že prognózy trhu ukazují na budoucí vzestup ceny ropy a souhlasili s tím, že omezení těžby by mohlo být prodlouženo pokud to bude potřeba.

Saudský ministr energetiky Khalid Al-Falih se setkal se svým protějškem, nově jmenovaným ministrem z Venezuely Eulugiem del Pino a poté samostatně s kazašským ministrem Kanátem Bozumbayevem tuto sobotu v kazašské metropoli Astaně.

Představitelé těchto států po setkání vyjádřili spokojenost se zlepšením situace na trhu, což bylo dle jejich slov urychleno společným úsilím OPEC a vývozců ropy mimo kartel OPEC, které bylo dohodnuto Vídeňskou deklarací a dle kterého byla omezena těžba ropy do března 2018.

OPEC a deset hlavních vývozců mimo toto uskupení v čele s Ruskem, se v prosinci minulého roku dohodli, že do června 2017 bude snížena celosvětová těžba ropy na 1,8 mil. barelů/den, aby došlo k vyvážení poptávky a nabídky. Následně byla dohoda prodloužena až do března 2018.

Dohodu o snížení produkce zatím nejvíce dodržuje Saudská Arábie, která v srpnu produkovala 10 mil. b/d, Venezuela vyvezla za stejné období 1,9 mil. b/d, čímž se vešla do dohodnutých limitů. Kazachstán naopak dohodnuté objemy překračuje, když v červenci vyvážel 1,74 mil. b/d což je o 62 tisíc b/d více, než jak se zavázal. SAE zopakovaly, že v září a v říjnu společnost Abu Dhabi National Oil Co. sníží těžbu o 10 %.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *