Norská polostátní společnost Statoil se zajímá o investice do projektů solárních a větrných elektráren na území Alžírska. Stejně tak společnost ale plánuje další rozšíření svých aktivit v tamním sektoru těžby ropy a zemního plynu.

Statoil v současné době v Alžírsku podniká v plynárenském sektoru, nyní však společnost podle norského ministra zahraničních věcí rovněž projevila zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů.

Alžírsko a jeho ekonomiku zasáhl pokles cen ropy a zemního plynu stejně jako další země těžící z vývozu fosilních paliv. V případě alžírské státní společnosti Sonatrach se pokles cen fosilních paliv projevil propadem příjmů společnosti z 60 miliard dolarů v roce 2014 na loňské rekordní minimum 27,5 miliard dolarů.

Nyní se země snaží nalézt alternativní zdroje, včetně obnovitelných, které mohou pomoci snížit domácí poptávku po plynu, a umožnit tak navýšení jeho exportu.

Alžírsko by podle agentury Reuters mělo v nejbližší době oznámit významný projekt solárních zdrojů o výkonu 4000 MW. Alžírský ministr energetiky Nourredine Bouterfa při své návštěvě Norska rovněž představil plány alžírské vlády na projekt rozvoje větrných elektráren o výkonu 3000 MW.

Zájem o fosilní zdroje neklesá

Kromě investic do obnovitelných zdrojů Statoil plánuje další rozšíření svých aktivit v oblasti těžby ropy a zemního plynu, konkrétně na plošinách u alžírského pobřeží.

Ačkoliv má alžírská společnost Sonatrach rozsáhlé zkušenosti s těžbou na pevnině, pro rozvoj svých aktivit mimo souš hledá zkušenější partnery. O těžbu v nalezištích v alžírských vodách tak již projevily zájem i další potenciální partneři, včetně společností ENI, Anadarko či ExxonMobil.

Úvodní fotografie: Centrála společnosti Statoil v norském městě Stavanger. Autor: Harald Pettersen/Statoil

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *