Norské společnosti zabývající se těžbou ropy a zemního plynu v průběhu posledního čtvrtletí mírně navýšili své odhady pro investice v letošním roce. Přesto se v letošním roce v oblasti těžby a přepravy ropy očekává další propad.

V letošním roce tak společnosti plánují investice do těžby a přepravy ropy a zemního plynu o hodnotě 149,4 miliard Norských korun (457,5 miliard Kč), tedy o téměř 2 % více, než odhadovaly loni v listopadu. I přes mírné navýšení odhadů se ve srovnání s rokem 2016, kdy investovaly 163,3 miliard Norských korun, jedná o pokles o přibližně 8,5 %.

„Navýšení je zejména kvůli vyšším odhadům na rozvoj těžebních polí, zahájení těžby a uzavírání vrtů. Průzkumné vrty a projekty na odstranění těžebních zařízení, které byly původně plánovány na rok 2017, nyní byly odloženy,“ uvedl norský statistický úřad.

Na navýšení předpokládaných investic mělo rovněž vliv i odložení uzavírání vrtů, které bylo plánováno na poslední čtvrtletí loňského roku. Opačně se však projevilo další snížení počtu průzkumných vrtů pro letošní rok.

Investice v posledních letech výrazně klesají

Výrazný pokles v oblasti těžby ropy a zemního plynu nastal v Norsku i v minulém roce. Celkově společnosti vynaložily 163,3 miliard Norských korun, přičemž v roce 2015 to bylo o 37,9 miliard více. Přestože mezi lety 2010 a 2014 se ropnému průmyslu v Norsku se 70% nárůstem velmi dařilo, po propadu cen ropy již investice v období 2014-2016 poklesly o 27 %.

Postupně v Norsku klesá i podíl průmyslu těžby a zpracování ropy a zemního plynu na hrubém domácím produktu. Od rekordního roku 2008, kdy se na norském HDP podílel jednou čtvrtinou, postupně klesl na 12 % v roce 2016.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *