V úterý 20. prosince prezident Obama vydal rozhodnutí, které on sám nazývá „trvalý zákaz offshore těžby ropy v Arktidě a podél pobřeží Atlantiku“. Dle současné prokuratury jde o rozhodnutí, které nebude možné jeho nástupcem v dohledné době odvolat. Rozhodnutí je revoluční, trvalý zákaz těžby v oblastech od Virginie až ke státu Maine a v téměř celé oblasti Aljašky je zcela bezprecedentní.

Rozhodnutí zamezí rozvinutí těžby v až 98% oblasti americké Arktidy, stejně jako podél východního pobřeží USA, kde se vyskytují korálové kaňony. Současně kanadský ministerský předseda Justin Trudeau oznámil zákaz výstavby nových ropných polí v kanadské části Arktidy.

Přivedli k životu již mrtvý zákon

Obama využil obskurního zákona Outer Continental Shelf Lands Act z roku 1953, který ho opravňuje k vydání jednostranných nařízení týkajících se ochrany těchto oblastí. Dle federální legislativy připadají oblasti kontinentálního šelfu kolem pobřeží pod federální jurisdikci, nikoli pod jednotlivé státní.

Zákonnost rozhodnutí bude díky své kontroverznosti nejspíše ještě přezkoumávána federálním soudem. Podobná situace dosud v americkém právním systému nenastala a neexistují k ní žádné precedenty (které mají v anglo-americké právní kultuře stěžejní roli).

ocs_2006_mms
Oblasti zahrnované pod pojem „Outer Continental Shelf“ pod federální jurisdikcí v USA. Zdroj: en.wikipedia.com

Rozhodnutí na poslední chvíli

Není to poprvé, co odstupující prezident Obama využil poměrně nevšedních právních institutů. Při snaze o zavedení tvrdých klimatických regulací přivedl k životu ustanovení z pozapomenutého Clean Air Act z roku 1970. Obama má obecně v posledních dnech trvání svého mandátu poměrně na spěch. Mimo jiné bylo například rozhodnuto o nevydání povolení ke stavbě kontroverzní Dakota Access Pipeline v oblasti kolem řeky Missouri. Stavba ropovodu se setkala s notnou dávkou nevole ze strany původních obyvatel, kteří v oblasti žijí, studentů a mezinárodních organizací.

Mnozí upozorňují, že američtí prezidenti v posledních dnech svých volebních období často přistupovali k radikálním rozhodnutím. Nikdo ale nejspíš neměl za svého nástupce právě Donalda Trumpa. Ten považuje problematiku změn klimatu za hoax ze strany Číny a jedním z jeho hlavních volebních tahů byla prohlášení o tom, že těžba fosilních paliv bude páteří americké ekonomiky.

dential nomination. (Photo by Spencer Platt/Getty Images)
Budoucí prezident Trump jistě neponechá revoluční rozhodnutí bez povšimnutí. Zdroj: Spencer Platt/Getty Images

Právní bitka?

Oponenti Obamova rozhodnutí nyní očekávají, že Trump udělá maximum pro legální odvolání tohoto rozhodnutí. Zákon z roku 1953 v jednom ze svých ustanovení opravňuje prezidenta USA k vyjmutí oblastí šelfu z možnosti užívání – právě tohoto institutu Obama využil.

Jednou z cest jak toto rozhodnutí zvrátit by tedy mohlo být vytvoření dodatku k tomuto zákonu Kongresem, který by dovoloval zrušení podobných exekutivních nařízení prezidentovým nástupcem. To by se ale muselo setkat se souhlasem většiny Senátu, čehož bude poměrně těžké dosáhnout.

Zdroj úvodního obrázku: Backbone Campaign

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *