Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) loni vyvezla surovinu za 578,3 miliardy dolarů (12,6 bilionu Kč), což je proti předchozímu roku o 28 procent více. Odbyt sice klesl, díky dohodě o nižších dodávkách se ale výrazně zvýšila cena ropy. Vyplývá to ze zprávy kartelu, z které dnes citovala agentura Reuters.

Kartel v letech 2014 až 2016 masivně těžil, aby si upevnil podíl na trhu. Vysoké dodávky ropy ale způsobily prudký propad cen a tím i hodnoty vývozu.

OPEC se proto dohodl s dalšími předními světovými těžaři v čele s Ruskem, že omezí těžbu asi o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda začala platit v lednu 2017 a její platnost byla prodloužena až do konce letošního roku.

Kvůli vysokým dodávkám ropy na trh se cena severomořské ropy Brent v roce 2016 krátce propadla až pod 30 dolarů za barel z více než 100 dolarů, kde byla ještě v létě roku 2014.

Od uzavření dohody o koordinovaném snížení těžby se ale ceny postupně zvyšují a letos v květnu se cena Brentu poprvé od listopadu 2014 vyšplhala nad 80 dolarů za barel.

Štítky: ropaOPEC

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *