Domů
Teplárenství
Opuštěné ropné vrty by mohly být využity jako zdroj geotermálního tepla

Opuštěné ropné vrty by mohly být využity jako zdroj geotermálního tepla

V kanadské Albertě je realizována představa dalšího využití nevyužívaných ropných vrtů. Podle ní by opuštěné vrty mohly v budoucnu sloužit jako zdroje čisté geotermální energie. Ta by se následně dala použít pro dodávky neomezeného množství tepla do přilehlých oblastí.

Přeměnu starých a nepoužívaných ropných a plynových vrtů podporuje vládní agentura Alberta Energy. Ta v kanadské provincii Alberta spravuje mimo jiné využívání neobnovitelných a jiných nerostných zdrojů, povoluje průzkum a těžbu takovýchto surovin a stará se o to, aby z těžby měli prospěch i místní občané.

S těžbou ale přicházejí také komplikace. Provincie se dlouhodobě potýká s problémy s opuštěnými vrty, jejichž vlastníci nejsou kvůli finančním problémům schopni zajistit jejich ekologickou likvidaci. Počty takovýchto vrtů navíc stále rostou. Plán využít alespoň některé z nich jako zdroje geotermální energie by tedy měl posloužit také jako dílčí řešení této krize.

Využití opuštěné průmyslové infrastruktury

Přeměna vyčerpaných vrtů vytváří využití pro opuštěnou průmyslovou infrastrukturu, která zůstává v zemi. Samotná přeměna spočívá ve vložení malé polyethylenové trubice do ocelového pláště vrtu. Trubice by sahala až na dno vrtu, tedy až 914 metrů hluboko, a následně by opět stoupala k povrchu. Trubicí by procházela voda, která by se ve velkých hloubkách ohřála díky přirozenému teplu, které v nich panuje.

Za účelem představit tento koncept již bylo založeno první „bez uhlíkové“ muzeum (Leduc #1). Cílem projektu Living energy, jehož součástí je právě zřízení tohoto muzea, je mimo jiné získat dostatek dat a zanalyzovat náklady a přínosy této technologie.

„Projekt Living Energy demonstruje potenciální využití této energie k vyhřívání skleníků…“ – Nick Wilson, ředitel projektu Living Energy

Jen v Albertě bylo vyřazeno z provozu přes 151 000 vrtů, dalších 78 000 je momentálně nečinných z důvodu nízkých cen komodit. Pokud by bylo pouze 10 % nečinných vrtů přeměněno na geotermálně vyhřívané skleníky, tak by podle Living Energy mohlo vzniknout až 5 000 stálých pracovních míst.

Lokální pracovníci z ropného odvětví by mohli pracovat na geotermálních projektech

Podle Jasona Edwardse, výkonného ředitele Sundial energy a veterána místního ropného průmyslu, mají společnosti, které se dlouhodobě zabývaly těžbou ropy stejné zkušenosti a schopnosti, které jsou potřeba pro přeměnu starých vrtů na geotermální zdroje. Společnosti by tak i nadále mohly fungovat.

„Jakýkoli vyčerpaný ropný vrt by mohl být opětovně využit pro vytápění jakéhokoliv druhu komerčních, či průmyslových budov, anebo dokonce jako zdroj pro centrální vytápění.“ – Jason Edwards

Zdroj úvodního obrázku : Beyond Coal & Gas Image Library

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se