Nepovedený vojenský převrat v Turecku měl za následek krátké sobotní uzavření Bosporského průlivu pro lodní dopravu. Tato událost připomněla obrovskou a stále rostoucí důležitost Turecka v oblasti transportu komodit mezi Ruskem, Střední Asií a Evropou. Zahraniční agentura Reuters shrnula klíčová data o přepravě ropy přes Turecko a připomněla také důležitost Turecka z pohledu spotřeby ropy a zemního plynu.

Přeprava ropy skrze Bosporský průliv

Agentura Reuters ohledně důležitosti Turecka jako transportní země poukazuje na fakt, že Bosporský průliv, skrze který je každý den přepraveno kolem 3 milionů barelů ropy (zhruba 3 % světové denní dodávky), patří mezi nejdůležitější místa v námořní přepravě ropy.

Bosporským průlivem, který spojuje Černé a Marmarské moře, je námořně přepravována ropa zejména z Ruska a Kaspického moře.

Při zmíněném pokusu o vojenský převrat zůstal průliv, kterým ročně propluje kolem 48 000 lodí, v sobotu z bezpečnostních důvodů na několik hodin zavřený.

Trasa přes Kaspické moře

Další trasou, kterou je dopravována ropa z Kaspického moře je ropovod obcházející Bosporský průliv. Denně je tímto ropovodem přepraveno k tureckým terminálům u Středozemního moře kolem 0,7 milionu barelů ropy ze zemí jako Ázerbájdžán a Kazachstán.

Agentur Reuters uvedla, že společnost spadající pod giganta v oblasti ropy a zemního plynu BP, která provozuje ropovody a plynovody z Ázerbájdžánu do Turecka, nebyla v sobotu nucena přepravu uvedených komodit omezovat.

Spotřebitel ropy a zemního

O Turecku je nutné kromě jeho role transportní země zmínit také fakt, že je jedním z největších spotřebitelů ropy a zemního plynu v Evropě.

Agentura Reuters uvádí, že Turecku patří v pořadí zemí s největší spotřebou zemního plynu v Evropě páté místo společně s Francií.

Turecko je aktuálně také třetím největším odběratelem zemního plynu od Gazpromu za Německem a Itálií. V prvním čtvrtletí letošního roku odebralo od Gazpromu 6,42 mld. m3 plynu, což znamenalo meziroční pokles odběru o 15 %.

Co se týče ropy, Turecko denně ve svých rafinériích zpracuje téměř milion barelů ropy, což z něj dělá sedmého největšího spotřebitele v Evropě v této oblasti. Na stejné úrovni jako Turecko je v tomto žebříčku také Nizozemsko.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *