Ceny ropy na světovém trhu dnes prudce stoupají stále pod vlivem předpovědi Mezinárodní agentury pro energii (IEA), že globální poptávka silně roste a dopad dohody producentských zemí o redukci těžby je už na trhu patrný. Americká lehká ropa WTI poprvé za měsíc překročila hranici 50 dolarů za barel.

Krátce před 17:00 WTI přidávala 2,13 procenta na 50,35 USD/barel, cena severomořské ropy Brent ve stejnou dobu vzrostla o 1,23 procenta na 55,84 USD/barel.

Barel WTI stál více než 50 dolarů naposledy 10. srpna. Ropa Brent za poslední tři měsíce zpevnila o více než deset dolarů a blíží se úrovni, na níž byla na počátku roku.

IEA ve středu zvýšila odhad růstu světové poptávky po ropě na 1,6 milionu barelů denně z předchozího odhadu 1,5 milionu. Uvedla, že přebytek ropy na globálním trhu se snižuje jak díky vysoké poptávce z Evropy a USA, tak kvůli poklesu těžby ve členských i nečlenských producentů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

Díky jejich dohodě o omezování produkce ropy o 1,8 milionu barelů denně do března 2018 by ceny ropy měly zůstat v rozpětí mezi 50 a 60 dolary za barel, uvedl šéf BP Bob Dudley v rozhovoru s agenturou Reuters.

Břidliová ropa
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 55,84 55,16
New York – NYMEX WTI říjen 50,35 49,30

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *