Ceny ropy dnes pokračují v silném růstu, investoři se obávají zejména přerušení dodávek po sankcích, které vůči venezuelskému ropnému sektoru oznámily Spojené státy. Růst cen pak zrychlil po zveřejní zprávy o stavu zásob v USA za uplynulý týden.

Kolem 18:00 SEČ vykazovala cena severomořské ropy Brent nárůst o 2,1 procenta na 62,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala 2,9 procenta na 54,85 dolaru za barel.

Zpráva amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) ukázala, že zásoby ropy se minulý týden zvýšily o 919.000 barelů. Obchodníci v anketě agentury Reuters ale čekali růst o 3,2 milionu barelů. Slabší růst objemu zásob způsobil pokles dovozu. Zásoby pohonných hmot pak proti očekávání klesly z rekordního maxima, protože rafinerie snížily produkci.

Ceny ropy od pondělí podporuje zavedení vývozních sankcí vůči Venezuele ze strany Spojených států. Sankce omezují transakce mezi americkými společnostmi a venezuelskou státní ropnou firmou PDVSA. Venezuelská firma by kvůli tomu měla přijít o příjmy z vývozu zhruba 500.000 barelů ropy denně do USA.

Investoři jsou také nervózní kvůli obavám z vývoje růstu globální ekonomiky. Ten vykazuje známky zpomalení v reakci na obchodní spor mezi USA a Čínou, dvěma největšími světovými ekonomikami. Představitelé Washingtonu a Pekingu mají dnes zahájit nové kolo jednání o obchodu, uvedla agentura Reuters.

Ropná polšina Valhall
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 62,60 61,32
New York – NYMEX WTI březen 54,85 53,31

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *