Ceny ropy se dnes vyšplhaly na maximum za téměř šest týdnů. Hlavním důvodem je očekávání, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci přikročí k rozšíření dohody o snížení těžby. Severomořská ropa Brent si kolem 15:30 SELČ připisovala téměř 0,9 procenta na 63,13 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 0,7 procenta na 58,28 dolaru za barel.

Nový ministr energetiky Saúdské Arábie princ Abdalazíz bin Salmán tento týden uvedl, že současná dohoda o snížení těžby zůstane v platnosti. Aliance mezi kartelem OPEC a ostatními těžaři zapojenými do dohody podle něj potrvá dlouhou dobu.

„Saúdská Arábie chce zjevně vyšší ceny ropy. Princ Abdalazíz dal jasně najevo, že nepřichází žádná radikální změna saúdské politiky těžby ropy,“ upozornil analytik Tamas Varga ze společnosti PVM.

Dodal, že bude zajímavé sledovat, zda Abdalazíz nenaznačí, že Saúdská Arábie vidí potřebu výraznějšího omezení těžby.

Investiční banka Goldman Sachs snížila odhad letošního růstu poptávky po ropě o 100.000 barelů na milion barelů denně. V příštím roce nadále počítá s růstem v rozsahu 1,4 milionu barelů denně.

„Náš výhled nabídky a poptávky na rok 2020 volá po dodatečném omezování těžby v rámci OPEC, jež by udrželo zásoby blízko běžné úrovně,“ napsali analytici banky.

OPEC a jeho spojenci se už začátkem července domluvili na prodloužení dohody o snížení těžby ropy o devět měsíců, což znamená do konce března příštího roku.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 63,13 62,59
New York – NYMEX WTI říjen 58,28 57,85
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *