Ceny ropy na světových trzích poprvé za tři dny zamířily vzhůru. Jejich silnému růstu nezabránila ani zpráva o překvapivě vysokých zásobách suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent kolem 17:00 SEČ vykazovala nárůst o 2,8 procenta, takže se dostala nad 55 dolarů za barel.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala téměř 2,7 procenta a překročila 52 dolarů za barel. K růstu cen přispěla zpráva o tom, že Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, informovala některé své asijské zákazníky o snížení únorových dodávek.

Saúdská Arábie je klíčovým členem ropného kartelu OPEC. Ten koncem listopadu uzavřel dohodu o snížení těžby, ke které se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko. Cílem dohody je omezit nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny.

Údaje amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) dnes nicméně ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 4,1 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o pouhých 1,2 milionu barelů.

Ropná plošina, autor: Berardo62, flickr
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent březen 55,14 53,64
New York – Nymex WTI únor 52,17 50,82

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *