Na cenách ropy se koncem minulého týdne výrazně podepsalo chladné počasí, díky kterému se cena za barel Brent vyšplhala až na $32. Tento týden se trendy vrátily do starých kolejí, cena ropy začala opět klesat v návaznosti na zprávy o rekordní těžbě ropy v Iráku a zachování investic společnosti Aramco

V posledních dnech ceny ropy prožily největší růst za posledních 7 let, přesto se v pondělí cena ropy vrátila k běžným trendům. V pátek si cena ropy brent připsala téměř 10 % a ceny se přehouply zpět přes $32. Ty se přitom ještě minulý týden pohybovaly pod hranicí $28 za barel.

Důvodem pro růst cen bylo výrazné ochlazení a očekávání vyšší spotřeby ropy v teplárenství. Ceny se díky tomu pohybovaly výrazně nad minimem posledních dnů.

Trendy ceny ropy se vrátily do „starých“ kolejí v pondělí hned ze dvou důvodů:

Saudskoarabská těžařská společnost Aramco oznámila, že zachová objem investic do těžby ropy. To utvrdilo obchodníky, že se v blízké budoucnosti neočekává žádné další omezení těžby ropy. Již nyní světová produkce ropy výrazně převyšuje poptávku po ní, což zvyšuje světové zásoby.

Írák, který patří k významným exportérům ropy, zaznamenal v prosinci rekordní objem těžby. Ropné oblasti nacházející se ve střední a jižní části země dosáhly na 4,13 mil. barelů denně.

Boj o udržení podílu na trhu

Již dříve oznámil Írán, že nebude jakkoliv omezovat objem své těžby ropy a v minulém týdnu se dohodl s Řeckem na prodeji této komodity. Podle svých vlastních prohlášení po zrušení sankcí může v několika dnech zvýšit svůj export ropy až o 0,5 mil. bpd denně. O dalších 0,5 mil. bpd chce export zvýšit v dalších šesti měsících.

OPEC se rozhodl udržet vlastní podíl na trhu s ropou bez ohledu na klesající ceny ropy. Výhodou arabských zemí jsou nižší náklady na těžbu, které mohou být několikanásobně nižší než u americké těžby z břidlicových ložisek.

Jednotlivé země kartelu to dokazují i svými jednáním, které ropu dohnalo na minimální hodnoty za poslední roky. Írán, Irák ani Saudská Arábie omezovat těžbu nehodlají, na což doplácí někteří další členové kartelu. Venezuela již zažádala o mimořádnou schůzi kartelu, výzva ale nebyla vyslyšena.

Těžbu ropy a zemního plynu omezují někteří těžaři v Severním moři, kde produkce těchto surovin vlivem vysokých nákladů a současně nízkých cen poklesla na historická minima.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *