Ceny ropy se před nadcházející schůzkou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších velkých producentů ropy dnes zvyšují. Na jednání by se mělo jednat o zvýšení produkce, protože na trh se kvůli sankcím Spojených států dostane méně íránské ropy.

Kolem 16:30 SELČ si severomořská ropy Brent připisovala 1,6 procenta na 79,95 USD za barel, a pohybovala se tak poblíž čtyřletého maxima. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu přidávala téměř dvě procenta na 71,71 dolaru za barel.

OPEC a jeho spojenci se sejdou v neděli v Alžírsku. Podle zdrojů agentury Reuters je velmi nepravděpodobné, že na schůzce rozhodnou o oficiálním zvýšení těžby. Monitorovací výbor však může doporučit širší koalici, aby těžbu zvýšila.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek vystupňoval tlak na OPEC a vyzval jej, aby ceny ropy snížil.

„My chráníme země Blízkého východu, které bez nás nebudou dlouho bezpečné, a oni přesto pokračují v prosazování dalšího a dalšího růstu cen ropy! Budeme si to pamatovat,“ napsal Trump na twitteru.

Ropná plošina
Ilustrační foto

V nepříjemné situaci je americký spojenec a zároveň největší producent ropy v rámci OPEC, tedy Saúdská Arábie. Trumpovi se znelíbila, když její představitelé vyslovili ochotu tolerovat krátkodobě cenu nad 80 dolarů za barel.

Pokud by vyhověla Trumpově požadavku na nižší cenu, a odmítla proto zvýšit produkci, mohla by proti sobě postavit ostatní členské státy OPEC, řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent listopad 79,95 78,70
New York – NYMEX WTI listopad 71,71 70,32
Štítky: OPECropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *