Domů
Ropa
Ropné společnosti v USA reagují na rekordně nízké ceny ropy, uzavírají desítky ropných vrtů
ropa, oil, rig
Zdroj: Flickr / Lindsey G / CC BY 2.0

Ropné společnosti v USA reagují na rekordně nízké ceny ropy, uzavírají desítky ropných vrtů

Počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech poklesl nejvíce za posledních pět let. V minulém týdnu se přestalo těžit na 62 ropných vrtech a dvou vrtech pro těžbu zemního plynu. Jedná se již o třetí týdenní pokles v řadě.

Počet aktivních ropných vrtů, který se používá jako jeden z hlavních indikátorů budoucí těžby ropy, a je tak cenným údajem pro obchodníky, vykázal nejvyšší pokles od března roku 2015. Ve Spojených státech amerických je aktuálně 562 ropných vrtů, což je nejméně od března 2017.  Ve stejnému týdnu minulého roku bylo v provozu 831 vrtů.

S ohledem na současnou situaci se přitom dá předpokládat, že ropných vrtů bude nadále ubývat. Ceny ropy se po rozpoutání cenové války mezi Ruskem a kartelem OPEC pohybují na historických minimech. Vzhledem k cenovému šoku, který cenová válka vyvolala, se také extrémně zvýšila volatilita cen ropy.

Největší tlak je nyní na ceny na spotovém trhu. Ty se podle agentury Reuters propadly až k 10 dolarům za barel, zatímco futures na rok 2021 se obchodovaly kolem 35 dolarů za barel. Trh tak spíše očekává, že se podaří cenovou válku urovnat a ceny postupně porostou. Právě ceny na spotovém trhu nejvíce trpí současnou nízkou poptávkou způsobenou koronavirem a s tím souvisejícími opatřeními, jako je například omezením cestování a leteckého provozu.

I cena 35 dolarů za barel je ovšem pro udržení současné produkce nedostačující. Z dat společnosti Rystad Energy vyplývá, že pouze minimum amerických těžařů je schopných dlouhodobě vydržet ceny pod 35 dolarů za barel. Někteří těžaři sice mají nyní část své produkce prodánu pomocí futures kontraktů, zpravidla ovšem nepokrývají celou produkci, a proto by mohli i tito  těžaři vrty bez zajištěných prodejů uzavírat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik II
10. duben 2020, 21:18

TO : Veselý

Pokud mám na někoho nadávat a spílat mu, pak nesmím ale vidět, že my sami /NATO/ děláme ještě horší věci jak on. Srbsko -1999, Afganistán-2001, Irák -2003, Lybie-2011, Sýrie -2013,.... Kdo tohle přehlíží , je lokaj těch, co jsou momentálně "u koryta".

Pavel Pouzar
7. duben 2020, 19:14

Dobrý den, nevíte prosím kde bych sehnal nejnovější informace o průměrných emisích gCO2/kWh_e jednotlivých členských států EU? Poslední informace co jsem našel byly z roku 2016 zdroj EEA (European enviromental agency), ale potřeboval bych něco aktuálnějšího, nejlépe 2019.

Omlouvám se, za off-topic, ale neznám jiný web, kde se to tolik hemží energetiky :-)

Děkuji

Jan Veselý
7. duben 2020, 19:40

Tady. Není zač.

Pavel Pouzar
7. duben 2020, 22:05

Děkuji :-)

Dušan
7. duben 2020, 20:05

Základní hrubé info se dá vyčíst odtud :-)

https://www.electricitymap.org/?countryCode=CZ&page=country&remote=true

energetik II
8. duben 2020, 12:48

Tady se ukazuje "tvrdá pravda" o břidličných těžařích v USA. Jak se píše v článku, jen minimum z nich je delší dobu schopno přežít cenu 35 USD/barel. Že by Rusko dokázalo tuto cenu vydržet rok i dva o tom vůbec nepochybuji. Tamní systém je nastaven na očekávanou průměrnou cenu 40 Dolarů , co je nad tuto cenou jde do rezervního fondu. 35 a 40 , to není velký rozdíl. Podobně před 4 roky, když ropa spadla na 25 Dolarů, tak Rusko a S.Arábie svůj objem těžby dokázaly navyšovat , kdežto v USA se vrty břidličných těžařů zavíraly jeden po druhém a těžba v USA se propadala.

Dušan
8. duben 2020, 18:49

Ja o tom teda pochybujem : )

Putin oznámil "sociálny balíčk" ktorý záska účtovnou operáciou ... v preklade "vyrobením peňazí". Čo teda nie je nič originálna a robí to ECB i FED ... rozdiel je v "detailoch" .... vo veľkosti trhu. Inflačné peniaze sa v Európe či USA "stratia" cez infláciu a i vonkajších držiteľov mien, pokým Rusko svoje inflačné peniaze nemá kam vyviesť. Ostanú v ekonomike a spôsobia priamu infláciu. A tá sa bude dať sanovať len z jedného zdroja ... z toho rezervného fondu.

Skrátka tie príjmy Rusku evidentne nestačia už dnes .... a to Rusko pritiahlo kohútiky v takom zdravotníctve už dávno. Ale dnes je isté, že koronavírus "zaistí" zvýšenie nákladov zdravotníctva a pri blúznení Rusov o prehliadke 8.mája to môže skončiť peknou katastrofou ....

energetik II
9. duben 2020, 10:10

Rusku se roku 2016 stalo to samé co dnes. Za prvé bylo pod sankcemi Západu za své oprávněné připojení Krymu a navíc ještě spadla cena ropy na 25 a ještě od 2015 vedlo vítěznou válku v Sýrii. Výsledek ? Ruské devizové rezervy vyrostly na 570 mld. USD a Rusko mělo poslední dva roky přebytkový státní rozpočet. "Sociální" balíčky kvůli koronaviru přijímají v různé výši skoro všechny státy světa, u nás bude letošní deficit rozpočtu 200 až 300 mld. Kč místo plánovaných 40. Hrubý státní dluh USA je nyní 111 % HDP , ruský - 18 % HDP.

Carlos
9. duben 2020, 11:00

Krym byl obsazen, referendum a následné kroky byly parodií neakceptovatelnou jako legitimní,natož legální.

A infrastruktura Ruska je víte doufám kde.

energetik II
9. duben 2020, 16:23

TO : Carlos

Na Krymu je 80 % obyvatel Rusů a těchto 80 % stále ve všech dosud provedených anketách veřejného mínění připojení Krymu k Rusku vítá a je spokojeno. Je celkem zvláštní, že uznáváme vytržení Kosova ze Srbska , ale vytržení Krymu z Ukrajiny nám silně vadí. Přitom vytržení Kosova ze Srbska proběhlo v důsledku války NATO proti Srbsku a po dlouhém bombardování území Srbska s 1000 až 3000 zabitým srbskými civilisty. Když byl připojován Krym k Rusku tak se tam ani jednou nevystřelilo a nikdo nebyl zabit.

Jan Veselý
9. duben 2020, 19:30

ad Loudil) Jasně, na co diplomacie, na co jednání na nejvyšší úrovni ohledně územní výměny/repatriací/autonomie/zvláštních výsadách ruské menšiny/..., když se "problém" dá vyřešit pomocí "turistů" ze Specnaz, že?

A argument "vy zase bijete černochy" si nechte od cesty. Tím z toho menší sviňárnu neuděláte.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se