Ceny ropy v závěru týdne výrazně ztrácejí, dolů je táhnou klesající akciové trhy ve Spojených státech a rovněž slabší kondice čínské ekonomiky. To vyvolává obavy ohledně budoucí poptávky ze strany tohoto největšího dovozce ropy na světě, uvedla agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent krátce před 18:30 SEČ ztrácela asi 1,9 procenta na 60,26 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala pokles o 2,7 procenta na 51,17 USD za barel. Za celý týden Brent odepisuje zhruba 1,8 procenta a WTI přibližně dvě procenta.

Maloobchodní tržby v Číně rostly v listopadu nejslabším tempem od roku 2003 a tempo růstu průmyslové výroby zrychlilo nejméně za téměř tři roky. V obavách, že zvolní globální ekonomický růst oslabují v reakci také akcie v USA.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by se globální trh s ropou mohl ve druhém pololetí příštího roku naopak dostat do deficitu. Organizace tento týden zveřejnila odhad, že globální poptávka po ropě se příští rok zvýší o 1,4 milionu barelů denně po růstu o 1,3 milionu barelů denně v letošním roce.

Omezování těžby ropy USA. Ilustační foto
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent únor 60,26 61,45
New York – NYMEX WTI leden 51,17 52,58
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *