Domů
Ropa
Rusko a Saúdská Arábie sjednocují svou politiku v rámci skupiny OPEC+
Ocean Star Offshore Drilling Rig and Museum (Galveston, Texas).
Zdroj: Flickr / Ed Schipul / CC BY 2.0

Rusko a Saúdská Arábie sjednocují svou politiku v rámci skupiny OPEC+

Ropa
6 komentářů
28. prosinec 2020, 08:16
Daniel Grecman

Kartel OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem, označováni jako OPEC+, mohou prodloužit současnou strategii ropných škrtů až do konce roku 2022, jak prohlásili na společné tiskové konferenci saúdský ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán, a ruský vicepremiér Alexander Novak. Rovněž vyhlížejí novou bilaterální spolupráci.

Produkční škrty

Projev jednoty mezi největšími producenty OPEC+ nastal poté, co ruský vicepremiér Novak přicestoval do Rijádu na osobní setkání s princem Abdulazizem, což se děje velice výjimečně.

„Dohoda OPEC+ je už s námi takřka 9 měsíců a bude pokračovat do dubna 2022, může ale být prodloužena až do konce roku 2022,“ prohlásil saúdský princ na tiskové konferenci konané 19. prosince.

Společně s nově jmenovaným ruským vicepremiérem Novakem představili jednotný postoj k dění na ropném trhu teprve dva týdny poté, co společenství OPEC+ vedlo náročné vyjednávání ohledně nastavení produkčních škrtů, které skončilo kompromisní dohodou.

Kompromisní dohoda spočívala v tom, že přestože některé členské státy nechtěly zvýšit produkci skupiny, respektive chtěly zachovat aktuální produkční škrty, tak se produkce skupiny OPEC+ zvýší počátkem roku 2021 o 500 tisíc barelů ropy za den, ovšem výše škrtů bude na měsíční bázi přezkoumávána a doporučována ministerským monitorovacím výborem (JMMC) dle aktuální situace na trhu. Může se tedy zvýšit, nebo i snížit. Více o dohodě jsme psali zde.

Soulad ve strategii

Jak podotýká zahraniční portál S&P Global Platts, nesoulad mezi Saúdskou Arábií a Ruskem v produkční politice z počátku letošního roku ohrozil fungování aliance OPEC+ a způsobil světovým producentům značné ztráty předtím, než bylo dosaženo dohody a OPEC+ svou produkci snížil. Nyní to ale vypadá, že státy našly společnou řeč.

„Tak velký počet států účastnících se jednání znamená mnoho rozdílných pohledů. Naše kooperace bude pokračovat, i když nebude potřeba žádné akce,“ uvedl na konferenci Novak.

Další setkání aliance OPEC+ se má konat 4. ledna 2021 a předcházet mu má zasedání JMMC, kterému mají společně předsedat právě Saúdská Arábie a Rusko.

„Trh je stále extrémně křehký a poptávku musíme pořád monitorovat měsíčně, předchozí oživení bylo stabilnější. Musíme se setkávat častěji,“ vysvětluje Novak.

Rozvoj spolupráce

Dále se Rusko a Saúdská Arábie dohodly na novém plánu spolupráce, který má být podepsán v první polovině příštího roku.

„Máme 74 nových iniciativ a na příštím setkání koncem března ukážeme, čeho jsme dosáhli,“ řekl princ Abdulaziz.

Seznam 30 společných projektů o celkové hodnotě 2,5 miliardy USD, který zahrnuje iniciativy v oblasti ropy, zemního plynu nebo jaderné energie, se tak může dále rozrůst.

Autor úvodní fotografie: Ed Schipul, Flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Jan Veselý
28. prosinec 2020, 09:06

Tak tohle je snad nejlepší argument pro minimalizaci používání ropy. Jak vidím tenhle kartel domlouvat se mezi sebou jak nás (národy živící se prací) nejlépe oškubat, otevírá se mi kudla v kapse.

Josef
28. prosinec 2020, 22:27

Svým způsobem máte pravdu, ale na druhou stranu spravedlivé ceny ropy jsou v zájmu obou stran. Je to jako když jdete do servisu s autem je příjemné že by najednou někdo opravoval auta skoro zadarmo, protože není poptávka, jenže až by byla pak byste najednou neměl kde svoje auto opravit a opravy by stály ohromné peníze. Ta úspora za to období levných cen by se vám rozhodně nevyplatila.... samozřejmě toto se nemůže stát, protože kdyby klesly ceny oprav pak by ohromně stoupla poptávka po nich protože všichni majitelé starých aut by šli do servisu s poptávkou na opravy , které by jinak ani nedělali. To je prostě zákon trhu, jenže o ropy to nefunguje, protože poptávka po ropě je totiž krátkodobě extrémně málo elastická a to právě vede k tomu, že tomto oboru nefunguje dost dobře trh - prostě jak pokles cen tak jejich růst nevede k dostatečné změně poptávky a tím se ceny dramaticky mění což je jak pro producenty tak pro zákazníky zničující Kartelová dohoda praktiky chrání obě strany.

Juan Convidado
28. prosinec 2020, 13:21

Pokud se skutečně dohodnou,je to velice dobrá a uklidňující zpráva.

Je ironií, že kapitalistický systém, který tvrdí, že je postaven na konkurenci a volných trzích, se ukázal stabilní pouze v těch obdobích, kdy byly zdroje jeho nadhodnoty - energie - ovládány kartely. Jakmile byla v polovině 80. let znovu obnovena cenová stabilita pod vedením OPEC, nastala fáze globálního dluhového boomu let 90. a ještě pár let po roce 2000. A s pádem Sovětského svazu a zjevnou přeměnou Číny na státní kapitalismus se svět na krátký okamžik zdál spokojený. Téma Peak Oil zmizelo z pozornosti masových médií. Což nic nemění na faktech:

-globální vrchol těžby crude&condensate byl dosažen v listopadu 2018 objemem kolem 84500 kbpd a následně prudce klesl i v důsledku Kovidiády až na 70.000 a nyní kolísá kolem 73.000.(EIA,OPEC MOMR)

-cena ropy (WTI) od roku 2008 stále klesá a pohybuje se dále směrem dolů v trajektorii předpovězené v ETP-modelu již v roce 2013 skupinou zvanou „the Hill´s Group“ na podkladě zákonů a vzorců termodynamiky.

-cena ropy musí nadále klesat a v důsledku toho se stane průzkum, těžba , zpracování konvenční ropy nerentabilní a zhruba kolem roku 2029 bude těžba celosvětově zastavena.

-ropa tvoří zhruba 31% celkové spotřeby energie a její valná část(89%) je slouží jako palivo do spalovacích motorů.

Z ETP modelu vyplývá, že těžba ropy nekončí, když už žádná ropa v zemi není, ale když produkce ropy ztratí smysl z hlediska poměru energie vynaložené k těžbě a k energii v ropě obsažené.

Věk ropy neukončí geologie ale termodynamika. Pro světovou ekonomiku to bude patrně jak hospodářský tak i finanční šok.

Ovšem ekonomové nemajíc páru o přírodních zákonech, se budou později vymlouvat, že věk ropy skončil, protože těžba ropy se stala finančně nerentabilní.

Vladimír
30. prosinec 2020, 20:59

Fakta jsou však poněkud jiná:

- globální vrchol těžby nebyl dosažen v roce 2018, byl to prostě zatím rok nejvyšší těžby, potom těžba poklesla, v roce 2020 díky covidu, tedy kvůli poklesu poptávky, nikoli kvůli poklesu možností těžby.

- cena ropy od roku 2008 stále neklesá, ale v červnu 2008 vystoupala až na 125 USD/b a během dalších tří měsíců spadla na 40 USD/b v důsledku hospodářské krize - tedy poklesu poptávky. Do roku 2011 opět vystoupala na cca 100 USD/b a na této úrovni se držela až do srpna 2016, kdy spadla na zhruba 50 USD/b. Na této úrovni se drží v podstatě dodnes, s výjimkou března až června 2020, kdy v důsledku poklesu poptávky klesla až na 14 USD/b.

- cena ropy rozhodně nemusí stále klesat, ale pokud se možnosti těžby ropy vyrovnají s poptávkou, tak cena ropy začne stoupat v souladu se zákonem nabídky a poptávky a také v důsledku vyšších nákladů na těžbu. Nějaké zákony termodynamiky s tím nemají co dělat.

- jakmile poptávka převýší nabídku, začne cena ropy stoupat, začnou se vyplácet i vyšší náklady na průzkum, těžbu (např. těžba z ropných břidlic) a zpracování ropy. Rozhodně to nebude kolem roku 2029, protože v posledních letech objevená ložiska ropy ještě nebyla uvedena do plné těžby, takže bych to posunul až někam za rok 2050.

- z toho, co jsem uvedl, celkem jednoznačně vyplývá, že dokud v zemi nějaká ropa bude, tak se ji (téměř) vždy vyplatí těžit a to až do té doby, dokud se ji nepodaří nějakým jiným způsobem nahradit. Nezapomeňte, že kromě paliva pro automobilové motory, se ropa využívá jako surovina velmi významně v chemickém průmyslu a zatím není nahraditelná.

- konstataci, že "věk ropy neukončí geologie ale termodynamika" považuji za naprosto zcestnou, nedává totiž smysl. Ten "věk ropy" ukončí až její totální nedostatek - tedy geologie, případně v souvislosti s ekonomikou, pokud se najde všeobecná náhrada za ropu.

St
29. prosinec 2020, 11:24

Jde vidět, že kde je vůle, tam je i cesta. A jak vidno, každý potřebuje peníze. Konec konců rozumná cena je výhodná pro všechny. Jak pro spotřebitele, tak i pro producenty. A ti díky vyšším cenám mohou bez problémů investovat své petrodolary.

Dušan
31. prosinec 2020, 01:25

A koho to zaujíma ? : )

Pred 20 rokmi všetci sledovali zasadnutie OPEC-u..... lebo to hýbalo svetovou ekonomikou. Dnes to už mimo expertov nezaujíma nikoho, lebo tieto zasadnutia majú na realitu (cenu ropy) už minimálny vplyv ...

PS Aj tak obmedzenia v realite málokto dodržiava ...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se