Rusko zůstává i nadále největším dodavatelem ropy do Číny, jak ukazují lednová čísla. Rusko si tuto pozici upevnilo po dokončení rozšíření transsibiřského ropovodu. Peking zároveň v lednu uvolnil další dovozní kvóty pro nezávislé rafinerie.

Rusko dosáhlo dodávky ropy 5,67 milionů tun nebo 1,34 milionů barelů denně. To představuje nárůst 23,4 % oproti předchozímu roku. V prosinci dodávky ropy činily 1,194 milionů barelů denně.

Rusko je již druhým rokem největším dodavatelem ropy do Číny. Rusko tuto pozici ještě posílilo po dokončení druhého ropovodu na Sibiři (ESPO – East Siberia-Pacific Ocean). Dalším impulsem pro posílení ruské pozice na čínském trhu je rozšíření propojení mezi Ruskem a Čínou, které bylo uvedeno do provozu v lednu.

Ropovody ESPO. Zdroj: domain-b.com

Angola a Irák obsadily druhou a třetí pozici v minulém měsíci. Angola v lednu do Číny dovezla 4,68 milionů tun ropy nebo 1,1 milionů barelů denně. To představuje nárůst o 5,4 % oproti roku 2017. Irák v lednu do Číny dovezl 4,45 milionů tun ropy nebo 1,05 milionů barelů denně. To představuje nárůst o 28 % oproti roku 2017.

Čtvrtá se umístila Saúdská Arábie, která dodala v lednu 4,29 milionů tun ropy nebo 1,04 milionů barelů denně. To bylo o 15 % méně než před rokem, kdy dodávka ropy činila 1,11 milionů barelů denně.

V letošním roce se očekává, že vývozy ze Saúdské Arábie dosáhnou rekordních hodnot, neboť Saudi Aramco rozšiřuje dodávky do čínské ropné společnosti CNOOC. Dále rozšiřuje dodávky do rafinérie Huajin, která je vlastněná čínským zbrojním podnikem NORINCO.

Celkový dovoz ropy do Číny vzrostl meziročně o 20 % na rekordní hodnotu 9,57 milionů barelů denně, což překonalo i minulý rekordní měsíc. V prosinci se do země dováželo 9,17 milionů barelů denně.

Zdroj úvodní fotografie: oillandgaspeople.com

Štítky: ropačínaRusko

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *