Ruský ministr pro energetiku Novak věří v širší spolupráci spojenectví členů OPEC a dalších deseti non-OPEC zemí v čele s Ruskem. Členské země spojenectví se mají sejít začátkem prosince a tam by mohly podepsat návrh této širší spolupráce. Jestli bude spojenectví navyšovat nebo snižovat těžbu ropy, ukážou až jednání členů.

Dle zpravodajského portálu Platts ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak věří ve větší spolupráci mezi Ruskem, členy OPEC a non-OPEC zeměmi. Ke konci roku 2016 se vytvořilo spojenectví mezi členy OPEC a deseti non-OPEC vývozci ropy v čele s Ruskem. Hlavním cílem spojenectví byla úmluva o snížení produkce a tím zvýšit cenu na trhu. Ruský ministr chce nyní usilovat o ještě větší spolupráci.

Návrh na širší spolupráci

Ministr Novak věří, že nyní je čas na širší spolupráci mezi spojenci. Návrh na širší a trvalou spolupráci mezi novými členy spojenectví již byl k nahlédnutí minulý týden. Dle návrhu by se měli ministři všech 24 zemí, kterých se spojenectví týká, sejít alespoň jednou za rok a společně diskutovat o pravidlech a zhodnocovat současnou poptávku a nabídku.

„Bylo by výhodné to podepsat (návrh) začátkem prosince, aby návrh vešel v platnost již prvního ledna,“ sdělil novinářům ministr Novak.

Prohlášení od ruského ministra jasně signalizují, že Rusko plně podporuje spojenectví a podepsání návrhu před koncem letošního roku. To by se mohlo uskutečnit na začátku prosince, kdy se mají členové OPEC a zbylé non-OPEC země sejít ve Vídni. Dle ministra by byla širší spolupráce spojenců evolucí současné situace omezení těžby ropy, která jsou platná pouze do konce letošního roku.

„Zajímáme se o stabilní trh a chceme se vyvarovat nevyváženosti oběma směry. Pokud uvidíme, že je potřeba zvýšit těžbu ropy, tak tento krok budeme diskutovat,“ prohlásil ruský ministr Novak.

Ministr Novak dále sdělil, že je příliš brzo na konkrétní body návrhu spolupráce ohledně případného zvýšení či snížení těžby ropy. Nejdříve se musí země nového spojenectví sejít a vyhodnotit výsledky za poslední tři měsíce a výhled do budoucna.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *