Růst poptávky po ropě by měl v letošním roce dosáhnout nižších hodnot, než se předpokládalo na konci loňského roku. Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve svém posledním reportu zaměřeném na trh s ropou odhaduje, že poptávka po černém zlatě letos vzroste zhruba o hodnotu 1,2 mb/d (milionů barelů za den).

Předběžná data za první čtvrtletí ukazují zpomalení nárůstu na 1,2 mb/d vůči hodnotám z minulého roku, kdy v posledním čtvrtletí poptávka vzrostla o 1,4 mb/d a ve čtvrtletí třetím dokonce o 2,3 mb/d. Zpomalení růstu poptávky je znatelné zejména v Číně, ve Spojených státech a některých zemích Evropy.

S poptávkou klesá i produkce

K nepatrnému poklesu došlo v minulém měsíci i na straně produkce, kdy globální nabídka ropy dosáhla v březnu hodnoty 96,1 mb/d. Ve srovnání s březnem loňského roku se jedná o přírůstek 0,2 mb/d, přičemž v únoru i lednu byl meziroční nárůst znatelně vyšší (1,7 mb/d, resp. 2,7 mb/d).

I přes nárůst těžby v Iránu zaznamenaly mírný pokles v březnu i země OECD, jejichž celková denní produkce přesáhla 32 milionů barelů ropy.

Ke stabilizaci trhu s ropou a ceny této komodity měla přispět i dohoda mezi největšími ropnými producenty na zmrazení objemu těžby na hodnotách z letošního ledna. Nedělní jednání však skončilo neúspěchemneúspěchem a vyrovnání trhu se tak očekává až v průběhu roku 2017.

Zdroj úvodní fotografie: National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH)

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *