Saúdská Arábie v příštích letech investuje 20 miliard dolarů (448 miliard Kč), aby udržela a případně rozšířila své rezervní kapacity pro těžbu ropy. V Moskvě to dnes řekl saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih. Vůdčí člen Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je jedinou producentskou zemí, která takovými kapacitami v současnosti disponuje a v případě potřeby by mohla další ropu na trh dodat, připomněla agentura Reuters.

Fálih uvedl, že království se zatím nerozhodlo, zda navýší současnou maximální udržitelnou těžební kapacitu ze 12 milionů barelů denně na 13 milionů barelů denně. Saúdskoarabský ministr opakovaně vyzývá ostatní producentské státy k investicím do budování kapacit, aby bylo možné snáze předcházet šokům na ropném trhu.

Právě obavy z možných výkyvů v dodávkách vyhnaly v tomto týdnu cenu severomořské ropy Brent nad 86 dolarů (1925 Kč) za barel. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak na dnešním moskevském setkání zástupců energetického průmyslu nevyloučil, že se cena může přiblížit 100 dolarům za barel.

írán ropa
Ilustrační foto

Náznak možného zvýšení těžby ropy a ohlášené investice do budování rezervních kapacit jsou odpovědí Saúdské Arábie na obavy některých zemí z růstu ceny této hospodářsky zásadní komodity. Ke snížení ceny ropy opakovaně vyzývá prezident Spojených států Donald Trump.

Sám ale růst její ceny nepřímo podporuje hrozbou uvalení sankcí na jejího třetího největšího producenta v rámci OPEC, tedy na Írán. Že je současná cena ropy příliš vysoká řekl ve středu i ruský prezident Vladimir Putin.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *