Saúdskoarabská vláda nadále plánuje primární nabídku státní ropné společnosti Saudi Aramco. Přijala opatření související s přípravou vstupu na burzu a načasování nabídky bude záviset na dalších faktorech, včetně příznivých podmínek na trhu a plánované akvizice operací v oblasti zpracování a prodeje ropy v příštích několika měsících. Uvedl to v dnešním prohlášení ministr pro energetiku Chálid Fálih, který tak popřel předchozí zprávu agentury Reuters. Ta s odvoláním na informované zdroje uvedla, že země odvolala jak domácí, tak zahraniční nabídku akcií, která má být největší v historii.

Podle zdrojů byla zastavena činnost finančních poradců pracujících na navrhovaném vstupu firmy na burzu, protože země přesunula svou pozornost na navrhovanou akvizici strategického podílu v místním petrochemickém výrobci Saudi Basis Industries.

Rozhodnutí o odvolání nabídky již mělo být přijato před časem, nikdo však nemůže tuto informaci oznámit, takže se postupuje postupně tak, že se nejprve oznámí zpoždění a pak odvolání.

Navrhovaná nabídka národního šampiona je hlavní částí reformy korunního prince Muhammada bin Salmána, jejímž cílem je restrukturalizace ekonomiky království a snížení závislosti na příjmech z ropy. Princ představil plán na prodej zhruba pěti procent ve firmě prostřednictvím nabídky akcií doma a v zahraniční v roce 2016. Odhadl, že prodej by mohl ohodnotit celou ropnou firmu na nejméně dva biliony USD (44,5 miliardy Kč). Několik odborníků se však domnívá, že tato částka je příliš vysoká, což brzdí proces přípravy nabídky.

Břidliová ropa
Ilustrační foto

Fálih v již dříve zveřejněné výroční zprávě Aramco za loňský rok uvedl, že firma se i nadále připravuje na nabídku akcií, která má být historickou událostí pro firmu a její správní rada ji očekává s nadšením.

Podle jednoho ze zdrojů měla Armaco rozpočet na platby poradcům do konce června a neobnovila ho. Činnost poradců proto byla pozastavena. Primární nabídka sice nebyla oficiálně odvolána, ale pravděpodobnost toho, že se tak stane je větší, než že se uskuteční.

Již dříve nejmenované zdroje agentuře Reuters řekly, že přípravy na primární nabídku zpomalily spory kvůli ocenění firmy a výběru místa pro zahraniční nabídku mezi představiteli země a poradci.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *