Saúdskoarabská vláda výrazně snížila sazbu daně z příjmu státní ropné společnosti Saudi Aramco s cílem usnadnit jí vstup na akciovou burzu v příštím roce. Podle odborníků zřejmě půjde o největší primární veřejnou nabídku (IPO) na světě, uvedla agentura Reuters.

Se zpětnou platností k 1. lednu 2017 byla daň z příjmu společnosti stanovena na 50 procent, zatímco dříve činila 85 procent. Tento krok má za cíl snížit daňové zatížení Aramca o desítky miliard dolarů a zvýšit tak atraktivitu firmy v očích investorů.

Se snížením zdanění se čistý příjem Aramca podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg zvýší o 300 procent. V přepočtu na barel se ziskovost společnosti tak dostane na úroveň nadnárodních ropných gigantů, jako je Exxon Mobil Corp.

Na akciové burze vláda hodlá prodat až pět procent Aramca, aby získala prostředky na investice do nových odvětví. Tímto způsobem chce země v časech levné ropy diverzifikovat své hospodářství. Představitelé Saúdské Arábie odhadují IPO na jeden, dva i více bilionů amerických dolarů. Země by tak měla získat minimálně 50 miliard dolarů.

Ilustrační foto

Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie je největším dodavatelem ropy do Číny, snaží se přimět tamní ropné společnosti k investici do akcií Aramca. Jedná například se společností Sinopec Corp.

Jelikož příjmy z ropy se na saúdskoarabském rozpočtu podílejí více než 60 procenty, úprava zdanění Aramca bude mít dopad na státní pokladnu. Podle odborníků oslovených agenturou Reuters však tento výpadek zřejmě vyrovnají příjmy z dividend společnosti.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *