Domů
Ropa
Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
Shell logo
Shell logo. Zdroj: Flickr @ Shell

Shell zruší 9000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Ropa
7 komentářů
30. září 2020, 15:28
ČTK

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9000 pracovních míst, což je více než deset procent její pracovní síly. Firmu k tomu nutí odklon od fosilních paliv a s tím související změna strategie v podnikání. Pracovní místa hodlá firma zrušit do konce roku 2022, plán počítá s 1500 odchody po dohodě. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Na konci loňského roku měl podnik zhruba 83.000 zaměstnanců. Reorganizací chce od roku 2022 ušetřit ročně dvě až 2,5 miliardy dolarů (až 57,9 miliardy Kč).

Od začátku pandemie nemoci covid-19 se firma kvůli propadu poptávky po palivech potýká s poklesem zisku. V prvním pololetí jí čistý zisk meziročně klesl o 46 procent na 2,9 bilionu dolarů, ve druhém čtvrtletí o 82 procent na 638 milionů dolarů. Před pěti měsíci firma poprvé od druhé světové války rozhodla o snížení dividendy.

Ilustrační foto

„Museli jsme jednat rychle a rozhodně. Učinili jsme rázná finanční rozhodnutí, včetně snížení dividendy, abychom byli odolnější,“ konstatoval šéf podniku Ben van Beurden.

Zopakoval, že podnik má v úmyslu stát se nejpozději do roku 2050 energetickou společností s nulovými emisemi. To znamená, že bude prodávat jiné typy produktů.

„V roce 2050 budeme mít v energetickém mixu nějakou ropu a zemní plyn, ale převážně v něm bude elektřina a biopaliva – oboje s nízkými emisemi uhlíku. Dále vodík a celá řada jiných řešení,“ řekl van Beurden.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Tomáš
1. říjen 2020, 11:30

Řekl bych, že zisk klesl spíše na 2,9 miliardy dolarů. 2 biliony dolarů je hodnota celého Applu.

Josef
1. říjen 2020, 16:15

To je výsledek, kdy překlad z angličtiny dělá člověk bez znalosti věci.

Ivan Novák
1. říjen 2020, 21:57

Ideální to není, ale pořád lepší než prázdná stránka nebo placený obsah (zájemci si divnou věc ověří a na mýlku správně upozorní, ostatním je to stejně jedno).

Carlos
1. říjen 2020, 22:25

Blbost, upsat se mezi bilionem a miliardou při převodech mezi škálami je snadné, až neskutečně a ani si toho nevšimnete.

Ivan Novák
1. říjen 2020, 22:38

Jo. Zažil jsem Švéda, který pro české publikum pro jistotu upozornil, že bilion v anglické prezentaci znamená miliardu, asi to mají i ve švédštině podobně jako u nás.

Carlos
1. říjen 2020, 22:55

Ano, na kontinentě používáme tzv. dlouhou škálu.

Nicméně fakt toto prohození, neúmyslné (zrovna dnes jsem něco psal a zkratem jsem tam dal úplně jiné slovo nesouvisející ani s předmětem textu), je běžné a stává se.

Horší je když překládáte knihu a nevíte a jste líný si to dohledat. Bratr dělá překlady a tak sleduje tady ty věci kolem, i třeba překladatelské anticeny, asi dva roky zpátky do dostala ženská co v knížce pro děti přeložila colt(hříbě) jako colt(revolver), takže to nepřeložila. Takže si děti ve stodole hráli v Česku s revolverem, ve světě s hříbětem.

Bizon
5. říjen 2020, 13:36

Ty 2 škály velkých čísel jsou demence... Lidi mají většinou tendenci bránit to co znají, ale mně ta naše dlouhá škála příjde znatelně horší: méně systematická a více zmatečná

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se