Těžba ropy v Rusku v květnu klesla na 11,11 milionu barelů denně z dubnových 11,23 milionu barelů denně. Dostala se tak na nejnižší úroveň od loňského června. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů ruského ministerstva energetiky. Za květnovým poklesem těžby stojí zejména přerušení dodávek ropovodem Družba v důsledku kontaminace.

Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na Družbu proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu zastavily. Dodávky prostřednictvím Družby se postupně obnovují, do České republiky proudí čistá ropa jižní větví ropovodu od minulého pondělí.

Ilustrační foto

Údaje ruského ministerstva energetiky ukázaly, že ruský export ropy prostřednictvím ropovodů v květnu kvůli potížím s Družbou klesl na 4,209 milionu barelů denně z dubnových 4,494 milionu barelů denně.

Produkce ropy v Rusku je nyní ještě nižší, než předpokládala prosincová dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských států o omezení dodávek na trh. Rusko se v rámci této dohody zavázalo, že sníží proti říjnu těžbu o 228.000 barelů denně, tedy na 11,18 milionu barelů denně. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *