CEO společnosti Trafigura sdělil, že světová poptávka po ropě dosáhne svého maxima v roce 2030. Před týdnem se největší nezávislý ropný gigant Vitol vyjádřil podobně k polovině třicátých let. BP vidí jako bod zlomu rok 2035, ale například IEA až rok 2040.

Jeremy Weir, CEO společnosti Trafigura, podle zpravodajského portálu Platts uvedl, že by světová poptávka po ropě měla dosáhnout svého maxima v roce 2030. Takto brzké datum vyvrcholení poptávky po ropě bude podle něj způsobeno především díky nástupu elektromobility a přesunem k čisté energetice.

„Může se to stát rychleji, než si myslíte. Pokud se podíváte na přechod k elektromobilitě v Číně, tak tam je přibližně 200 výrobců baterií pro elektromobily,“ sdělil Weir na světovém summitu v Lausanne.

Vyjádření Weira je rozhodně povzbudivé pro elektromobilový průmysl, ovšem například agentura IEA tento odvážný názor nesdílí a dle jejích odhadů bude prodej elektromobilů v roce 2030 představovat pouze 20 % z celkového prodeje vozů. Dle IEA by poptávka po ropě měla dosáhnout svého maxima kolem roku 2040.

Ropní giganti mají podobné odhady

Vyjádření Weira přišlo zhruba týden po vyjádření konkurenční společnosti Vitol, největšího nezávislého obchodníka s ropou, že se chystá více vsadit na nízkouhlíkové technologie a obnovitelné zdroje energie. Nicméně i tak společnost Vitol očekává růst světové poptávky po ropě až do poloviny třicátých let.

Podobný pohled má i další ropný gigant, BP. Společnost BP minulý měsíc prohlásila, že očekává bod zlomu v poptávce po ropě v roce 2035. BP vidí stále větší roli obnovitelných zdrojů v blízké budoucnosti. Nicméně i po dosažení vrcholu poptávky očekává BP a další ropní giganti pokračování důležité role ropy ve světovém energetickém mixu ještě dlouho po roce 2035.

Celkově CEO společnosti Trafigura nezněl příliš optimisticky. Dle jeho slov bude trh s ropou zažívat velké změny a bude se muset více orientovat na obchodní systém, infrastrukturu a dopravu komodit na místa, kde jsou skutečně potřeba. Na druhé straně například CEO společnosti Gunvor zněl spíše optimisticky a přikláněl se k odhadu agentury IEA.

Zdroj úvodní fotografie: dentons.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *