Domů
Ropa
Ukrajina obdržela první zásilku ropy přímo z USA

Ukrajina obdržela první zásilku ropy přímo z USA

Ropa
7 komentářů
7. červenec 2019, 08:00
ČTK

V přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny se přečerpává náklad z tankeru, který na Ukrajinu dopravil historicky první zásilku ropy přímo ze Spojených států. Oznámila to správa přístavu.

Tanker Wisdom Venture, plavící se pod hongkongskou vlajkou, doplul do Oděsy v sobotu ráno se 75.000 tunami ropy typu Bakken, kterou zakoupila společnost Ukrtatnafta pro zpracování v rafinérii v Kremenčuku, kam vede z Oděsy ropovod. Následovat mají další dodávky, příští patrně do Oděsy dorazí již v srpnu. Ropa je pojmenovaná podle břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě.

Podobně v září 2017 do oděského přístavu dorazila loď Ocean Ambitious s nákladem 62.000 tun energetického uhlí coby první zásilkou uhlí z USA pro ukrajinské elektrárny.

Ukrajina má velké vlastní zásoby černého uhlí, které se ale nacházejí na východě země kontrolovaném proruskými separatisty. Podobně při ruské anexi Krymu přišla o ropná naleziště ve vodách okolo poloostrova.

Letos v dubnu, jen pár dnů před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině, ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů z Ruska na Ukrajinu. Počínaje 1. červnem budou veškeré exportní dodávky vyžadovat zvláštní povolení. Zároveň s tím Rusko zakázalo dovoz strojírenských, kovodělných či papírenských výrobků z Ukrajiny v hodnotě 250 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

Podle Medveděva jde o odpověď na rozhodnutí ukrajinské vlády, která o týden dříve zakázala dovoz ruských produktů sklářského a elektronického průmyslu.

Rusko a Ukrajina jsou v ostrém konfliktu od roku 2014, kdy byl ukrajinský proruský exprezident Viktor Janukovyč po masových protestech nucen uprchnout do Ruska. Nedlouho poté následovala ruská anexe poloostrova Krym a válka na východě Ukrajiny s proruskými separatisty, jež si vyžádala na 13.000 životů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Lukas
7. červenec 2019, 09:14

Nerozumiem tej politike, človek ide sám proti sebe a kto si neváži prírodu neváži si sám seba.

Apeluje sa na to aby sa napríklad dodávali lokálne potraviny aby necestovali cez pol sveta a tu si vozia cez polovicu zemegule ropu a pritom ju majú za rohom, ale politika a urazené ega :(

Btw amíci sa snažia kdekoľvek natlačiť a svetový policajt bude tlačiť na zníženie produkcie aby sa tým zdvihla cena ropy a oni mohli zarobiť keďže jej produkujú teraz asi historický najviac.

Petr
7. červenec 2019, 09:45

Konečným cílem samozřejmě není neustálá přeprava ropy a uhlí na druhou stranu zeměkoule, ale aby velká část světa a zvláště Evropa mohla nakupovat ruské suroviny jen přez USA firmy, které si na tom budou přirážet pořádnou ziskovou marži za poskytování bezpečnosti v roli nejvyššího světového poli... teda mafiána.

Lukas
7. červenec 2019, 10:22

Ale Európa už začína mať toho plné zuby, v Bruseli sa hovori o tom aby sa za ruský plyn platilo v eurách a nie dolárom. Viedlo by to k menším úsporám a k menšej birokracii. Síce je to iba kvapka v mori, ale je to zdvihnutý prst pre USA.

Taktiež by sa tým dali obísť USA sankcie voči Rusku, keďže USA by nemala ako blokovať platby v €.

Loudil
7. červenec 2019, 20:55

I mne zaráží, že se při světovém obchodu se surovinami musí stále tyto suroviny platit jen v dolarech. Japonci chtějí třeba dovézt ropu ze Saudské Arábie ,nejprve musí na světovém finančním trhu za své Jeny nakoupit US dolary a těmi pak teprve zaplatí Saudům za ropu. Směšné, zastaralé, nevyhovující. Ovšem právě tato přežilá věc udržuje stálou a vysokou světovou poptávku po US Dolaru a dělá tak dolar uměle silnou měnou. USA mají každoroční obrovité dluhy a deficity , přesto si mohou být jisté, že jejich dolar musí svět stále poptávat ,aby si mohl nakupovat suroviny. Každý,kdo proti tomuto nespravedlivému systému bojuje, bojuje za správnou věc.

Carlos
7. červenec 2019, 22:34

Musí? Nemusí, když si to ty strany dohodnou mezi sebou, kdybych chtěl koupit vagon ropy od MND (jestli by se se mnou vůbec bavili), tak pro nás bude jednodušší si ten převod udělat v korunách. Stejně tak pokud bych jej kupoval od Rakušáků, tak pro nás bude snadnější abych to převedl v eurech. Jenže v momentě kdy kupujete od Saudi Aramco, tak kupujete dost pravděpodobně na nějaké burze a ta má nějaké pravidla, přestože je technologicky dnes možné mít live calculations a pod. tak se pro jednoduchost obchoduje v jedné měně, ropa zde v dolarech.

Navíc je pro společnost jednodušší dělat převody mezi účty s jednou měnou, protože tam do toho neleze směnný kurz. Pokud si budete posílat peníze mezi svými účty v Rakousku a na Slovensku (obě země mají Euro), mělo by to být bráno jako domácí platba a není tam nic navíc, pokud ale posíláte peníze z ČR, tak tam už je nemalá zátěž jakožto platba do zahraničí a ta není malá. Navíc odpadají další věci jako změny kurzu kvůli náhlé nestabilitě, nebo spekulace proti měně, uvědomte si že i v rámci ČR trvá bankovní převod klidně 3 dny (Spořitelna -> ČSOB asi <2 hodiny, to jsem zkoušel osobně) u mezinárodního to může být týden, za týden klidně padne měna, takže dává smysl to platit v jedné měně, zde USD. Navíc na světě jsou asi tak 2-4 univerzálně akceptované měny, USD, Euro, Libra šterlinku a možná Švýcarský frank. Těm sekundují ještě Japonský jen a Kanadský dolar.

Libra je asi za zenitem, Euro bude slavit dvacetiny, takže na obchod s ropou zbývá asi fakt jen ten dolar. Nicméně nic Vám nebrání v tom udělat si v Plzni komoditní burzu, na které budete mít obchody vedené třeba v korunách. Uvidíme kolik lidí na to dotáhnete.

Loudil
8. červenec 2019, 09:57

TO : Carlos

Samozřejmě v mnohém máte pravdu, ovšem není to až tak jednoduché. Není vám trochu divné, že tři ropné státy ohlásily v minulosti, že nebudou vyvážet svou ropu za Dolary /Irák, Lybie, Irán/ a dvě z nich už byly napadeny USA a NATO a na tu třetí =Irán, si už USA doslova - "brousí zuby" ?? Do roku 1971 byl Dolar svázán se zlatem a když to padlo ,tak byl navázán k obchodování s ropou a jinými surovinami. Nikdo nemůže popřít fakt, že velká část dnešní - "síly Dolaru" je dána právě touto "vynucenou poptávkou" po něm. Chceš dovézt nějakou surovinu ? tak nejdříve musíš poptávat Dolar a pak až budeš mít tu surovinu. A když je po nějaké měně stálá poptávka, tak je pak silná. Je tu ještě možnost obchodovat formou zboží za zboží s vyloučením jakékoli měny = třeba, my vám dodáme 1000 osobních aut , vy nám za to 500 000 tun ropy. Tady nejsou Dolary potřeba.

Jar
8. červenec 2019, 07:28

Jediné východisko : všechna auta na elektriku

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se