V přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny se přečerpává náklad z tankeru, který na Ukrajinu dopravil historicky první zásilku ropy přímo ze Spojených států. Oznámila to správa přístavu.

Tanker Wisdom Venture, plavící se pod hongkongskou vlajkou, doplul do Oděsy v sobotu ráno se 75.000 tunami ropy typu Bakken, kterou zakoupila společnost Ukrtatnafta pro zpracování v rafinérii v Kremenčuku, kam vede z Oděsy ropovod. Následovat mají další dodávky, příští patrně do Oděsy dorazí již v srpnu. Ropa je pojmenovaná podle břidlicová formace Bakken v Severní Dakotě.

Podobně v září 2017 do oděského přístavu dorazila loď Ocean Ambitious s nákladem 62.000 tun energetického uhlí coby první zásilkou uhlí z USA pro ukrajinské elektrárny.

Ukrajina má velké vlastní zásoby černého uhlí, které se ale nacházejí na východě země kontrolovaném proruskými separatisty. Podobně při ruské anexi Krymu přišla o ropná naleziště ve vodách okolo poloostrova.

Letos v dubnu, jen pár dnů před druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině, ruský premiér Dmitrij Medveděv podepsal dekret, kterým zakázal vývoz uhlí, surové ropy a ropných produktů z Ruska na Ukrajinu. Počínaje 1. červnem budou veškeré exportní dodávky vyžadovat zvláštní povolení. Zároveň s tím Rusko zakázalo dovoz strojírenských, kovodělných či papírenských výrobků z Ukrajiny v hodnotě 250 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

Podle Medveděva jde o odpověď na rozhodnutí ukrajinské vlády, která o týden dříve zakázala dovoz ruských produktů sklářského a elektronického průmyslu.

Rusko a Ukrajina jsou v ostrém konfliktu od roku 2014, kdy byl ukrajinský proruský exprezident Viktor Janukovyč po masových protestech nucen uprchnout do Ruska. Nedlouho poté následovala ruská anexe poloostrova Krym a válka na východě Ukrajiny s proruskými separatisty, jež si vyžádala na 13.000 životů.

Štítky: ropaUSAUkrajina

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *