Domů
Ropa
USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou
Ropný tanker v Bosporu
Zdroj: Teo Romera / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

Ropa
3 komentáře
22. duben 2019, 10:48
ČTK

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neprodlouží pěti zemím, mezi které patří i spojenci Japonsko, Jižní Korea a Turecko, výjimky ze sankcí týkajících se obchodování s íránskou ropou. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nejmenované americké představitele. Spojené státy obnovily sankce loni a dočasnou výjimku poskytly jen tradičním odběratelům ropy z Íránu.

Ministr zahraničí Mike Pompeo by měl podle výše zmíněných zdrojů právě dnes oznámit, že výjimky ze sankcí, které vyprší 2. května, nebudou prodlouženy. Výjimky se týkají pěti zemí – Japonska, Jižní Koreje, Turecka, Číny a Indie.

Rozhodnutí neprodloužit výjimky, o kterém jako první informoval deník The Washington Post, bylo prezidentem Trumpem dokončeno v pátek. Podle nejmenovaných amerických představitelů má tento krok za cíl vyvinout další tlak na Írán.

Ropná plošina
Ilustrační foto

Íránsko-americké vztahy se zhoršily loni v květnu, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu; pak obnovil protiíránské sankce. Teherán pohrozil, že dohodu přestane dodržovat a že svůj jaderný program obnoví. Zatím to neudělal, protože zbylí signatáři se snaží dohodu udržet při životě.

Letos na začátku dubna pak prezident Trump zařadil íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Írán na Trumpovo rozhodnutí reagoval označením všech amerických armádních jednotek za teroristické a vládu USA za podporovatele terorismu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Loudil
22. duben 2019, 23:24

Jsem opravdu zvědav, jak od 1.května přestane třeba Čína, Turecko nebo Indie zcela odebírat iránskou ropu. Nevěřím tomu, že Čína podlehne US nátlaku. Atomovou dohodu s Iránem vypověděly pouze USA, nikoli ostatní. Tedy by se požadavky USA na sankce proti Iránu neměl nikdo vážněji zabývat.

JVr
23. duben 2019, 14:02

Tak jednoduché to není. USA má v plánu omezit obchodování s těmi, kteří jejich zákaz nebudou dodržovat.

Na Čínu to asi mít vliv nebude, protože, ta už má od USA cla ne čem to jen šlo, takže uvidíme, jak ta na to zareaguje.

Japonsko a Korea si to nedovolí a budou brát poslušně ropu z USA.

Turecko se s tím asi nebude moc párat a bude ji brát dále, akorát tajně a v omezeném množství.

A Indie.. tězko říct.

Loudil
23. duben 2019, 17:12

Čína, Indie, Rusko, Turecko jsou státy, které aspirují na vytvoření nového MULTI světového uspořádání. Pokud si některý z nich bude od USA nechávat diktovat, co má dělat , pak to není silný stát se silnými ambicemi. Osobně bych přivítal členství Turecka ve skupině BRICS. Uvidíme, jak to s iránskou ropou dopadne , BRICS státy mají asi 3 miliardy obyvatel = 10 násobek USA , tak věřím, že Irán má šance dále vyvážet. Čína nyní importuje kolem 9 mil. barelů denně , USA jen 3, 6 mil. USA vypadávají z role velkého dovozce ropy , takže samy už kohoutky moc zavírat nemůžou. Musí to nařídit ostatním. Budou je ostatní ale poslouchat ??

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se