Ceny ropy jsou dnes takřka beze změn, večer ale měly snahu mírně růst. Přispívají k tomu vyhlídky na omezení těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které by kartel mohl schválit na svém zasedání příští týden. Vyššímu růstu cen ale brání rekordní těžba v Saúdské Arábii.

Krátce před 18:00 SEČ vykazovala severomořská ropa Brent pouze minimální růst na 60,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou připisovala zhruba 0,1 procenta na 51,69 dolaru za barel.

Produkce ropy v Saúdské Arábii dosáhla v listopadu rekordu, podle zdroje agentury Reuters činila 11,1 milionu až 11,3 milionu barelů denně. Očekává se nicméně, že právě Saúdská Arábie bude prosazovat omezení těžby, a to navzdory přání Washingtonu, aby se produkce naopak zvyšovala.

Zástupci členských zemí OPEC se sejdou 6. prosince. Na jednání o budoucnosti těžby ropy přizvali i Rusko.

Ceny ropy jsou v porovnání s říjnem asi o třetinu nižší. Přispívá k tomu zejména převis nabídky a nestabilita na finančních trzích. Z nižších cen má prospěch hlavně Čína a Indie, naopak negativní dopad bude mít levná ropa například na rozpočet Ruské federace.

těžba ropy zrychluje
Ilustrační foto

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent leden 60,50 60,48
New York – NYMEX WTI leden 51,69 51,63
Štítky: ropa

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *