Čistý zisk amerického ropného koncernu Exxon Mobil ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesl o 28 procent na šest miliard dolarů (zhruba 134 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Hospodářský výsledek nicméně překonal očekávání analytiků, což vedlo k nárůstu ceny akcií podniku. V celém loňském roce zisk společnosti Exxon Mobil stoupl o šest procent na 20,84 miliardy dolarů (467 miliard Kč).

Zisk na akcii po očištění od jednorázových položek ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,51 dolaru. Byl tak o 43 centů vyšší, než předpovídali analytici dotazovaní společností Investment Research, napsala agentura AP.

Výsledky podniku byly ve čtvrtém čtvrtletí podpořeny vyššími cenami a růstem produkce ropy i zemního plynu. Za poklesem čtvrtletního zisku stála skutečnost, že ve srovnatelném období předchozího roku byly hospodářské výsledky podpořeny rozsáhlým jednorázovým příjmem, který souvisel s daňovou reformou prezidenta Donalda Trumpa.

Očekávání analytiků ve čtvrtém čtvrtletí překonal rovněž zisk menšího domácího konkurenta Chevron. Ten díky vyšším cenám i těžbě vzrostl téměř o pětinu na 3,7 miliardy dolarů (83 miliard Kč). V přepočtu na akcii činil 1,97 dolaru, zatímco analytici jej podle průzkumu společnosti Refinitiv odhadovali pouze na 1,92 dolaru, napsala agentura Reuters.

Štítky: ropaExxon

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *