Aliance české energetiky, která sdružuje významné tuzemské strojírenské podniky, podepsala v Moskvě s ruskou státní společností Rosatom dohodu o budoucí spolupráci. Cílem memoranda je rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Primárně jde o účast členských firem aliance v projektech Rosatomu v Rusku i třetích zemích. Rosatom o tom dnes informoval ČTK.

Ruská společnost se zajímá také o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Kromě ní patří mezi zájemce francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea.

Rosatom v současné době staví kromě Ruska své jaderné reaktory v Indii, Finsku a Turecku. V letošním roce by měla být zahájena dostavba maďarské jaderné elektrárny Paks. Evropská komise v březnu povolila Maďarsku její rozšíření o dva další reaktory. Dostavbu mají provést a financovat právě Rusové. Stavba má být z větší části financována státním úvěrem od Ruské federace ve výši deseti miliard eur (270 miliard Kč).

jaderné palivo
Ilustrační foto

„Zatím se čeští výrobci zúčastňují na modernizacích a rekonstrukcích ruských a ukrajinských jaderných bloků. Účast na nové výstavbě je ovšem něco kvalitativně jiného. Jen doufám, že tato příležitost nebude promarněna,“ uvedl dnes k podpisu dohody bývalý ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Aleš John, který dnes působí jako viceprezident Inženýrské akademie ČR.

Aliance české energetiky byla založena v roce 2015. Lídrem uskupení je Škoda Praha, kterou stoprocentně vlastní energetická společnost ČEZ. Mezi další členy patří například firmy Škoda JS, Doosan Škoda Power, Královopolská RIA nebo ZVVZ Group.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *