Energetické společnosti ČEZ v prvním pololetí letošního roku meziročně klesl čistý zisk i tržby. Tvrdí to analytici, které oslovila ČTK. Zatímco loni vykázala firma za prvních šest měsíců čistý zisk 16,7 miliardy korun a utržila 100,9 miliardy korun, letos očekává většina analytiků čistý zisk pod deseti a tržby pod 90 miliardami korun. Hospodářské výsledky za půl roku i samotné druhé čtvrtletí oznámí ČEZ v úterý.

Podle analytiků je hlavním důvodem předpokládaného poklesu absence mimořádných příjmů, které společnost zaúčtovala v loňském druhém čtvrtletí z prodejů akcií MOL a bytů v Písnici. Přínos z prodeje akcií MOL do čistého zisku byl kolem 4,5 miliardy korun a zisk z prodeje nemovitostí v pražské Písnici přesáhl miliardu korun.

Analytik Fio banky Jan Raška ČTK řekl, že pozitivní vliv na ziskovost firmy bude mít naopak slušná výroba z jaderných elektráren. Jaderná elektrárna Temelín vyráběla ve druhém čtvrtletí letošního roku na rozdíl od loňska bez odstávky.

„Lehce příznivý vliv v rámci segmentu klasické výroby očekávám i ze strany mírně vyšších prodejních cen silové elektřiny, jenž však může být tlumen vyššími náklady na emisní povolenky,“ uvedl Raška.

„Z celkového pohledu odhaduji, že negativní faktory mírně převáží a způsobí pokles provozní ziskovosti,“ dodal.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer upozornil, že očekávaný pokles tržeb je ovlivněn změnou ve vykazování fakturace zákazníkům za distribuci a příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

„Prodejní společnosti již do výsledovky nezahrnují příjmy a výdaje za distribuci a související služby, které odpovídají příjmům distribučních a přenosových společností,“ uvedl už dříve mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Analytici dále předpokládají, že představenstvo ČEZ nechá odhad cílů hospodaření, které si společnost dříve stanovila. Firma letos očekává provozní zisk EBITDA 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk 12 až 14 miliard korun.

„Naše odhady znamenají ve srovnání s cíli ČEZ tempo plnění 54,4 až 56,5 procenta u EBITDA a dokonce 63,5 až 74,1 procenta u čistého zisku. Z tempa plnění zejména u čistého zisku by mohlo vedení ČEZ cíle zvýšit. Spíše ale počítáme s konzervativnějším přístupem a možnou úpravou až později během roku, podle hospodaření,“ uvedl analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií společnosti. Firma loni utržila 201,9 miliardy korun, meziročně o procento méně. Čistý zisk ČEZ loni proti roku 2016 stoupl o 30 procent na 19 miliard Kč.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *