Výsledky energetické skupiny ČEZ za samotné třetí čtvrtletí i a prvních devět měsíců letošního roku hodnotí analytici oslovení ČTK neutrálně. ČEZ vykázal letos od ledna do září čistý zisk 14,7 miliardy Kč, což je meziroční pokles o 11 procent. Tržby firmy se snížily o pět procent na 145,1 miliardy korun. Analytici pokles kvůli prodlouženým odstávkám jaderných elektráren a cenám elektřiny na trhu očekávali.

„Výsledky jsou zejména odrazem cen energií na trhu. Ačkoliv se velkoobchodní ceny elektřiny v únoru odrazily ode dna, realizační ceny jsou letos na nižší úrovni než v loňském roce a výrazný nárůst nelze očekávat ani ve zbytku roku,“ řekl dnes ČTK Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO.

Podle analytika BH Securities Martina Vlčka bude v následujícím období navíc tlačit na pokles cen elektřiny jako konkurenčního zdroje energie opětovný pád cen ropy.

„ČEZ hrozí podobný osud, jaký postihl nedávno německé operátory RWE a E.ON, to jest postupné utlumování aktivit v oblastí starých fosilních paliv a orientace na obnovitelné zdroje,“ uvedl.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota poukázal na to, že ČEZ dnes snížil odhad celoročního provozního zisku na 56 miliard z dosavadních 58 miliard Kč. Loni za celý rok ČEZ vykázal provozní zisk 65,1 miliardy Kč.

„Navzdory tomu, že jsme toto snížení čekali, předpokládáme, že to bude důvod, proč akcie firmy budou reagovat negativně,“ uvedl.

jaderná elektrárna dukovany
Ilustrační foto

„Očekávali jsme menší korekci výhledu, a to k 57 miliardám korun,“ podotkl také analytik Fio banky Jan Raška.

ČEZ dnes naopak potvrdil, že nadále očekává, že za celý rok vykáže čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 18 miliard korun po loňském očištěném čistém zisku 27,7 miliardy Kč.

„Dosažené výsledky za devět měsíců se zdají být velmi blízko k celoročním cílům, ale čtvrté čtvrtletí přinese kromě pravděpodobných pokračujících odstávek jaderných bloků také nárůst odpisů zejména s uvedením obnovené uhelné elektrárny Prunéřov do provozu, tedy vyšší náklady,“ dodal analytik Petr Hlinomaz.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.

Štítky: ČEZ

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *