Druhý blok jaderné elektrárny Temelín bude oproti původnímu plánu odstaven 23. prosince a mimo provoz bude dle plánu do 6. ledna příštího roku. Blok. č. 2 byl po čtyřměsíční odstávce uveden do provozu předminulý týden.

Společnost ČEZ dnes oznámila další odstávku na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín, který byl po čtyřměsíční odstávce uveden do provozu 15. října. Od té doby (s výjimkou několika hodin, kdy blok do sítě elektřinu nedodával) zvyšuje postupně výkon dodávaný do přenosové sítě.

Důvodem odstávky, která je aktuálně naplánována do 6. ledna 2017, jsou zvažované úpravy olejových vložek ložiskových stojanů turbíny. Vysoké chvění během zvyšování výkonu způsobilo, že druhý temelínský blok zatím nedosáhl plného výkonu. To bylo i důvodem dvou několikahodinových přerušení výroby.

Temelín odstávky

Aktuálně je výkon bloku cca 93 procent a hodnoty chvění jsou stabilní.

„Chvění narůstalo po dosažení vyšších výkonů. Po snížení výkonu se parametry vrátily do původních hodnot. Je to hodně nestandardní, turbína je opravdu velmi citlivá,“ poznamenal Marek Sviták, mluvčí temelínské elektrárny.

Druhý temelínský blok se dostal k 93procentnímu výkonu, dál ho chvění na turbíně zatím nepustilo.

„Nalezení a odstranění příčiny je nyní v rukou výrobce,“ dodal Sviták.

Pohled na odkrytý nízkotlaký díl turbíny JE Temelín. Zdroj: ČEZ
Pohled na odkrytý nízkotlaký díl turbíny JE Temelín. Zdroj: ČEZ

S vyšším chvěním turbíny druhého bloku se operátoři potýkali už při najíždění v polovině září. Výrobce turbíny tehdy viděl příčinu v nastavení olejového těsnění ložisek. Jeho vůli zvětšil o 0,3 milimetru. I přes tuto úpravu k nárůstu chvění několikrát došlo.

Odstávka byla v dopoledních hodinách předběžně nahlášena do konce roku. Po upřesnění údajů a konzultacích s dodavatelem byla naplánována až do 6. ledna 2017.

Odstávky na druhém bloku se několikrát prodloužily, původně měl blok najet již 26. srpna, ale kvůli poškození olejových vložek turbogenerátoru byl znovu odstaven. Současně byla objevena i netěsnost na potrubní trase vypouštění parogenerátoru, která byla zjištěna až po odstavení bloku.

temelin

Kvůli prodlužovaným odstávkám je možné letos odhadovat čistou výrobu elektrárny na 11,6 TWh elektrické energie.

Mimořádné odstávky navíc čekají Temelín i v příštím roce. Zatímco v červenci letošního roku byly ohlášené odstávky na prvním bloku 52 dní, podle údajů k dnešnímu dni to bude 85 dní. Druhý blok bude v příštím roce odstaven také 85 dní, původně bylo plánováno 54 dní. Jen v důsledku prodloužení odstávek dojde v roce 2017 ke snížení čisté výroby elektřiny z Temelína o cca 1,6 TWh elektřiny.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *