Británie nebude mít dostatek kvalifikovaných pracovníků pro vybudování nové generace jaderných elektráren, pokud bude nadále přítomna nejistota visící nad britskou energetickou politikou. Tvrdí to vedoucí pracovníci působící v odvětví.

Pro dokončení jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu a několika dalších plánovaných jaderných elektráren budou v průběhu příštích dvou desetiletí zapotřebí desítky tisíc inženýrů a stavebníků. Další tisíce jsou zapotřebí k vyřazení stávajících jaderných reaktorů z provozu.

Ze současně provozovaných 15 reaktorů ve Spojeném království dosáhne 14 konce svého provozního života do roku 2030. Poslední postavený reaktor, Sizewell B, který začal vyrábět elektřinu v roce 1995, by měl být odstaven v roce 2055. To ovšem za předpokladu, že dojde k předpokládanému prodloužení životnosti o 20 let.

„Je to 20 let, co jsme postavili jadernou elektrárnu. Tito lidé tu  nesedí a nečekají, že začnou znovu. Právě jsme začali s výstavbou Hinkley C a lidské zdroje na tomto projektu jsou nedostatkovým zbožím,“ uvedl Alistair Smith, ředitel pro vývoj v oblasti jaderné energie ve společnosti Costain.

Na projektu výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C je momentálně zaměstnáno kolem 1 800 lidí. V březnu začaly práce na prvních trvalých betonových konstrukcích. Očekává se, že v průběhu příštího desetiletí projekt vytvoří asi 25 000 pracovních míst.

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C Zdroj:edfenergy.com

Projekt Hinkley Point C čelil několikaletým odkladům předtím, než v září 2016 byla jeho výstavba schválena. Další dva hlavní jaderné projekty Wylfa v Anglesey a Moorside v Cumbrii jsou prozatím opředeny pochybnostmi o tom, jak budou financovány.

„Je pro mě těžké přesvědčit mého ředitele, že bychom měli vyškolit pracovníky, aby byli připraveni na začátek příštího roku, protože jsem mu to říkal již minulý rok a rok předtím. Máme zkušenosti s Hinkley, kde jsme v roce 2012 začali školit pracovníky, aby na konci školení neměli co dělat,“ řekl Smith na nedávné průmyslové konferenci.

Pokud bude vše pokračovat podle plánu, počet pracovníků potřebných v jaderném odvětví Spojeného království vzroste podle poslední výroční zprávy Strategické skupiny pro jadernou odbornost, která zahrnuje zástupce vlády, regulačních orgánů, průmyslu a odborů, z téměř 88 000 v tomto roce na něco málo přes 100 000 v roce 2021.

Nedostatek kvalifikované pracovní síly se zhoršuje stárnutím stávajících jaderných pracovníků. Mnoho technických specialistů se připojilo k odvětví během posledního významného období růstu v 80. letech. Očekává se, že v celém jaderném odvětví Spojeného království bude každoročně do roku 2021 vytvořeno průměrně 6 830 pracovních míst na plný úvazek a pětina z nich bude nahrazovat osoby opouštějící odvětví.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *