Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS stoupl za devět měsíců loňského roku meziročně zisk před zdaněním o 28,9 procenta na 2,73 miliardy korun. Celkové výnosy proti stejnému období roku 2017 vzrostly o 17,8 procenta na 16,15 miliardy korun. Mírný nárůst zaznamenal objem přenesené energie. ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Hana Klímová.

Firma uvedla, že od ledna do konce září loňského roku investovala do rozvoje soustavy téměř dvě miliardy korun. Investice se podle ní týkaly zejména posílení přenosové schopnosti soustavy v podobě zdvojování vedení a přestavby vedení o napěťové hladině 220 kilovoltů (kV) na dvojité vedení 400 kV.

ČEPS mimo jiné zahájil výstavbu zaústění doposud nejdelšího vedení zvláště vysokého napětí, které spojuje rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji, do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

Téměř 300kilometrové vedení se tím rozdělí na dvě části, což má přispět k zajištění spolehlivého provozu české přenosové soustavy. Investiční náklady činí zhruba 790 milionů korun, dokončení je plánováno na letošek.

Vedení vvn ČEPS
Ilustrační foto

„V uvedeném období rovněž pokračovala například rekonstrukce transformovny Kočín v jižních Čechách, rekonstrukce transformoven Chodov a Otrokovice, výstavba nové rozvodny 420 kV Vítkov v Karlovarském kraji s plánovaným dokončením v roce 2020 nebo modernizace vedení V404 Nošovice – Varín s cílem posílit přenosovou kapacitu vedení,“ uvedl místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček.

Společnost doplnila, že celkově bylo v období od začátku ledna do konce září 2018 přeneseno 46.998,2 gigawatthodiny (GWh) energie, meziročně o 0,4 procenta více.

„Objem přenesené energie je ovlivňován změnami ekonomických a hospodářských podmínek ČR, respektive spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory, jako jsou například klimatické podmínky či mimořádné události v přenosové soustavě,“ uvedla firma.

Klímová doplnila, že ČEPS jako regulovaný subjekt může dosáhnout pouze úrovně zisku stanovené regulačními parametry.

„Pokud se dosažená skutečnost v běžném roce odchyluje od stanovených hodnot, jsou tyto odchylky zahrnuty do regulačních parametrů v následujícím období. Tím ovlivňují hospodářské výsledky společnosti s dvouletým posunem,“ dodala.

rozvodna
Ilustrační foto

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Agentura Moody ́s na konci loňského roku potvrdila ČEPS ratingové hodnocení A1 s pozitivním výhledem.

Firmu vlastní stát přes ministerstvo průmyslu a obchodu. Novým předsedou představenstva firmy byl dnes zvolen bývalý manažer petrochemického holdingu Unipetrol Martin Durčák, který je členem vedení ČEPS od loňského října. Tento čtvrtek zvolila dozorčí rada do představenstva firmy Radka Hartmana. Ten v minulosti mimo jiné pracoval pro společnost U & SLUNO, která podle Sbírky listin patří ministryni průmyslu Martě Novákové (za ANO).

Budova společnosti ČEPS - provozovatele přenosové soustavy ČR. Zdroj: ČEPS
Ilustrační foto

Lidové noviny upozornily, že Hartman zanechal stopu také v holdingu Agrofert, který spadá do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Mezi lety 2000 a 2001 byl několik týdnů členem dozorčí rady společnosti Lovochemie, na začátku milénia působil čtvrt roku v představenstvu firmy Deza – obě patří Agrofertu,“ dodal list.

Mluvčí ministerstva Milan Řepka ve čtvrtek uvedl, že dozorčí rada ČEPS rozhodla o ukončení výběrového řízení na obsazení člena představenstva společnosti s tím, že nebyl vybrán žádný kandidát.

„Dozorčí rada následně, zcela v souladu se stanovami společnosti, jmenovala členem představenstva pana Radka Hartmana,“ dodal.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *