Domů
Rychlé zprávy
Čína by se nemusela účastnit dostavby britských jaderných bloků, pokud bude Huawei vyřazen ze stavby 5G sítí
Hinkley Point C - výstavba blok. Zdroj: EDF Energy

Čína by se nemusela účastnit dostavby britských jaderných bloků, pokud bude Huawei vyřazen ze stavby 5G sítí

Čínský velvyslanec ve Spojeném království v minulém týdnu pohrozil, že se Čína může stáhnout z investic do nových jaderných elektráren a vysokorychlostních železnic. Důvodem pro tuto výhrůžku bylo, že se britská vláda rozhodla zvážit vedle společnosti Huawei i alternativní dodavatele pro pátou generaci mobilních sítí a s Huawei na 5G nespolupracovat. 

Obdobně jako Česká republika i Velká Británie plánuje dostavbu nových jaderných bloků. Kromě aktuálně probíhající stavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, kde je čínská státní společnost CGN třetinovým partnerem, mají ve Velké Británii vyrůst i další nové bloky v elektrárně Sizewell. Kromě toho má čínská CGN v plánu postavit i vlastní elektrárnu v lokalitě Bradwell, kde by již vystupovala samostatně, nikoliv v konsorciu s francouzskou EDF.

Podle informací britského deníku The Times ovšem nemusí vše dopadnout tak, jak se nyní plánuje. Čínský velvyslanec Liu Xiaoming na soukromém jednání se zástupci významných podnikatelů uvedl, že případné vyřazení společnosti Huawei z účasti v tendru na 5G sítě může ohrozit čínské plány stavby jaderných elektráren v této ostrovní zemi.

Hinkley Point výstavba
Výstavba Hinkley Point C Zdroj: EDF

Přestože se zástupci vlády snažili prohlášení nepřikládat velkou váhu a označili ho jen za řinčení zbraněmi, nelze tato slova brát zcela na lehkou váhu. Projekty jaderných elektráren jsou projekty na desítky let a především v době výstavby by se do projektu neměly promítat politické spory. I proto musí stabilita vztahů mezi zúčastněnými zeměmi hrát roli při rozhodování o volbě partnera pro dostavbu.

Již dříve přitom stejný velvyslanec případné vyřazení společnosti Huawei z možnosti rozvíjet sítě 5G označil za test, zda je Velká Británie skutečným a věrným partnerem Číny, což účastníci brífinku označili za výhrůžku.

Spory mezi jednotlivými státy se v poslední době nejvíce podepsaly na výstavbě jaderné elektrárně Akkuyu v Turecku. Poté, co turecká armáda sestřelila ruskou stíhačku byly na této elektrárně dokonce kompletně zastaveny práce. Nyní již stavba probíhá, nicméně nabrala i kvůli politickým sporům zpoždění.

V ČR by měl mít stát možnost vyřadit kandidáta z bezpečnostních důvodů

I v České republice se nyní blíží rozhodnutí o dodavatelích pro stavbu nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany. ČEZ by měl již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku zahájit výběrové řízení na dodavatele bloku. Předpokládá se, že se zúčastní pět kandidátů. Vyhodnocení nabídek by pak mělo být dokončeno o dva roky později.

Bloky nabízené zájemci o dostavbu jaderného bloku v elektrárně Dukovany
Bloky nabízené zájemci o dostavbu jaderného bloku v elektrárně Dukovany

Mezi hlavní kandidáty se řadí francouzská EDF, jihokorejská KHNP, americko-kanadský Westinghouse, ruský Rosatom a čínská společnost CGN.

Před výběrem jedné z posledních dvou jmenovaných společností varují státní bezpečnostní složky. I z toho důvodu si český stát ve smlouvě s ČEZem vyjednal právo, aby některého z kandidátů mohl vyřadit z výběrového řízení z bezpečnostních či jiných důvodů.

Úvodní fotografie: Výstavba blokHinkley Point C. Zdroj: EDF Energy

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Josef Novák
16. červen 2020, 12:13

Co Huawei a 5G sítě, to je ještě čajíček. Teď si představte, že CGN bude stavět Dukovany, Slavie nevyhraje titul a Luftjarda neprosadí podporu pro Čínské (pardon, České) aerolinky. Strýčku Si, kdo nám pak pomůže s rouškami?????

T
16. červen 2020, 17:06

Staci jedna srpnova navsteva Tajvanu a mame po chlebicku a to uz je za dvermi...

Pavel K
16. červen 2020, 17:22

:-) Premyslim, kdo koho potrebuje vic, zda mi Cinu nebo Cina nas. A ten chleba ziskame i odjinud, nebojte. Navsteva na Taiwanu nam maximalne mirne naprimi zada z toho hlubokeho usluzneho predklonu, ktery pred Cinou mame.

Chcete mi rici, ze zadny jiny predstavitel EU za poslednich ... (treba 10 let) nenavstivil Taiwan?

Bohuslav.
16. červen 2020, 19:00

Pavlíku. Nebud debil i když si myslím, že jím jsi.My jsme malá země a když si budeme hrát na něco co nejsme, tak za to nakonec zaplatíme. V Británii vozí královna čínany v kočáře, do Bílého domu choděj hlavním vchodem a zemička, která je počtem obyvatel velká, jako nějaké menší město v Číně si bude vyskakovat.Jak to může dopadnout, to víš jistě sám nejlíp. Když si u muziky vyskakuješ na někoho většího, tak jdeš Pavlíku většinou s nafouklou hubou. To samé platí o Rusku.Oni nepotřebují nás, zato my je potřebovat budem a i je potřebujeme.

Jan Veselý
16. červen 2020, 19:34

Na tohle existuje pro prcky jeden prastarý recept, mít kamarády. Proto je třeba, aby naše party (EU, V4, NATO, sousedské vztahy, ...) fungovaly co nejlépe.

Martin Pácalt
17. červen 2020, 09:20

On takový prcek může začít rozšiřovat myšlenku nebrat od obra zboží a stahovat od něj investice. On si obr možná pak poradí tím, že bude fungovat bez vnějšího světa úplně, ale třeba dopadne časem jako jiný obr - nejlepší lidé od něj budou utíkat za svobodou a během dekád hezky neatomovou cestou vyhnije zevnitř.

Pavel K
16. červen 2020, 19:51

Jak muze debil svym pricinenim nebyt debil? :-)

U muziky jsme si vzdy docela vyskakovl prave na vetsi a nikdy jsem s oteklou pusou neodesel. Muzou za to 2 veci, zdrave sebevedomi znejistilo ty vetsi a taky jsem tam nikdy nebyl sam. :-)

Pslouchal jste nekdy nejakeho sionistu? Cinani si vazi lidi / zemi kteri nepodlezaji, maji urcite hodnoty, ktere se jim nemusi libit, ale soji si za nimi. Vetsina sionistu ktere jsem kdy poslouchal rikalo, ze si nas v Cine vazili vice za Havla nez za Zemana. Maji z nas legraci. A jen tak ze srandy si srovnejte objem investic a vyvozu do Ciny v tech obdobich.

Takze my potrebujeme mit nejake moralni zasady, zdrave sebevedomi a dobre pratele. Poslednich 18 let o vse z toho prichazime.

moula
16. červen 2020, 22:38

Bohouši, ty seš ale primitiv, to jako myslíš že se bude dělat ten blok samostatně a k čemu by tu bylo to co je dávno postavený, číňan by se do toho neměl plést, nejlepší by bylo to dostavět s Rosatomem případně EDF nebo Westihghaus, oba stejně číňan kopíruje.

Ferda
16. červen 2020, 23:39

Adorace Ruska a Číny. Komouš jak vyšitej

Martin Pácalt
17. červen 2020, 09:22

1) nebuďte defétista, 2) podívejte se na obchodní bilanci Česko/ČLR.

energetik II
17. červen 2020, 07:22

Náš stát uznává politiku "jedné Číny". Vypadá pak i pro naprostého laika podivně, když jeden z nejvyšších politiků našeho státu = šéf senátu, jede jednat s prezidentkou "jedné malé části té jedné Číny." Tím říká jediné, a totiž, že my za jediné reprezentanty Číny nepovažujeme vládu v Pekingu , ale že dle nás má Čína dvě vlády se kterými je možné jednat. Pan Vystrčil tak jde proti duchu české zahraniční politiky, proti ČR uznávané politice jedné Číny. A tím musí být ČR pro zahraničí směšná = prezident, šéf poslanecké sněmovny a premiér říkají a dělají něco jiného než šéf senátu.

Martin Pácalt
17. červen 2020, 09:17

Směšné bylo doteď jednání vlády a prezidenta. Čína čelí naštvanosti mnoha zemí celého světa za v lepším případě laxnost, v horším záměrnou nedbalost a tutlání o šíření virového onemocnění. Jejich extempore s tím, že se nechávali nejdříve obdarovávat rouškami v počátku pandemie a po "správném" rozjetí virů po celém světě je prodávali za násobně vyšší ceny ukazuje, o jaké komunistické parchanty vlastně jde (omlouvám se redakci webu).

Bizon
18. červen 2020, 01:15

Jo, mně se líbí jak se někteří politici i média na oko vymezují vůči Číně, ale to že jsou její čísla obětí (a vůbec všeho kolem viru) naprosto vyfabulovaná většina světa zatím ignoruje.

Jsou to jednoznačně parchanti, ale lidi co je chtějí hnát k zodpovědnosti považuji za bláhové, Čína potřebuje světovou ekonomiku a světová ekonomika potřebuje Čínu, myslím že ve výsledku se nakonec nic moc nezmění..

Petr ONDREJÁT
17. červen 2020, 18:53

Já bych to nechal postavit Jižní Koreou. Jako jediní jen staví a neohrožují ani nevyhrožují ničím.

St
17. červen 2020, 20:09

Pokud nabídnou nejlepší cenu a zapojí do hry i náš průmysl proč ne.

Osobně bych se na nějaké politikaření vykašlal a řešil bych jen a pouze technické a finanční záležitosti.

Jinak předpokládám, že Britové byli natolik chytří, že smlouvu koncipovali tak, aby je dodavatel nemohl vydírat, aby se mu případné odstoupení od smlouvy nevyplatilo.

Pokud tomu tak není, tak poučení pro nás, abychom tam něco takového měli.

T
18. červen 2020, 18:15

Kolik vyprodukuje CO2 takovahle ,,komedie,, za 10 let,pres pulku zemekoule ,nez to postavi???To uz se do Eco zdroje nepocita??

Bizon
18. červen 2020, 21:36

Jádro, vítr, voda a solár mají ze všech zdrojů zdaleka nejnižší emise CO2 na MWh.

Bizon
18. červen 2020, 21:56

A ten solár je blízko jádra pouze když jde o koncentrační solár, fotovoltaika je v tomto ohledu ze všech OZE nejhorší, 3x víc CO2 než jádro na vyrobenou MWh.

T
18. červen 2020, 23:20

Mysleno bylo produkce CO2 pro provoz stroju na stavenisti JE a letecky provoz z druheho konce sveta min.10let po dobu vystavby ,vcetne dovozu xxx tun stavebniho materialu odkud???Velikostne to neni nakupni centrum...

Bizon
19. červen 2020, 01:15

No, však přesně o tom jsem psal, OZE a jádro primárně provozem CO2 neprodukují, jde hlavně o výrobu, zpracování a dopravu materiálu, plus montáž, a pak demontáž.

Jasně že absolutní číslo u JE je gigantické, skoro nepředstavitelné, ale dělí se objemem elektřiny který za celou životnost vyrobí, a ten je taky gigantický, skoro nepředstavitelný.

Nemusíte mi věřit, stačí google--> obrázky--> "co2 by electricity source" bo tak něco. Různé studie mají trošku různá data, ale jádro je ve všech mezi 3 nejnižšími emitenty. Některé studie uvádí že určité typy hydra a větru (plus nějaké obskurní, mořské vlny...) můžou být ohledně CO2 ještě trochu čistší než jádro.

Na závěr pro jistotu uvádím že nejsu CO2 fanatik, jen mi to přišlo jako zajímavé téma na večer tak jsem mrkl na pár studií=)

Kdo bude fakt Googlit grafy tak určitě rovnou koukněte i "death per MWh by electricity source"

Milan Vaněček
19. červen 2020, 08:01

Pane Bizone, googlování vyžaduje i přemýšlení o tom, co si přečtete. Je tam plno "fejků", typicky stará data nevystihující současnost resp. PR "data", zkreslující skutečnost.

Teď k Vašim poznatkům:

ad CO2 emise-vidíte, ře čím starší zdroj "informace", tím více CO2 emisí z fotovoltaiky. To je ten prvý trik: dát tam data, kdy panel 1x1,6m2 dával pod 200W, když v současnosti je to přes 400W a garance byly dřív 10 let, nyní standard 25 let (a životnost ještě delší). Hned máte faktor 5

už jsme tady před časem diskutovali jednu "fejk" tabulku od Emila, kde byla uvedena spotřeba skla 3x větší než v současnosti je, to lze přesně spočítat (brali asi nějaký tenkovrstvý 150 W panel) a spotřeba cementu resp betonu byla ZCELA nesmyslná (asi neviděli video, které jsem zde dával o stavbě největší evropské FVE ve Francii, cement=0)

Tak to jsou ty běžné "fejky", kolující po internetu.

Co se týče té poslední Vaší řádky, okolo počtu úmrtí to je jen různá propaganda, jak to počítáte.

Ale co je nezpochybnitelný fakt: pět havarií reaktorů s významným únikem radioaktivity do vody či vzduchu (1xUSA, 1xUkrajina, 3xJaponsko). A bylo zatím vybudováno cca 500 reaktorů. Ten hrozný poměr 5:500. Jednoprocentní pravděpodobnost.

Emil
19. červen 2020, 08:57

Pane Bizone, vše co jste našel je "fejk", všichni Vám lhali, jen ta "správná" data troll Vaněček ne a ne najít a předložit.

Milan Vaněček
19. červen 2020, 11:12

Emile, vy nevíte co je to vědecká diskuse a co jsou argumenty. Jen když vytrolíte nějakou tabulku co se Vám hodí, tak se tetelíte blahem.

Když si zadám do Googlu to co pan Bizon, vypadne mi řada grafů, zcela rozdílných (ten druhý je dokonce z roku 1999).

Je to z wikipedie, ale najde se tam řada i novějších údajů.

V podstatě většinou opakují starý údaj o JE-asi 12gCO2/kWh,

vítr je 11-12gCO2/kWh,

solar PV (41-48 g/kWh).

Jsou i nesmyslná data, to je ta tabulka co jste naposled před časem prezentoval. Tam bylo rozklíčované kolik se spotřebuje na zasklení panelu, kolik oceli a betonu (resp. cementu) je třeba na FVE, .. tam jde ihned najít že je to na základě starých dat, Vám to ještě nedošlo. Vaše chyba.

No a nyní vědecký argument:

FVE a VtE se neustále vylepšují, to co platilo v době před 5 či 10 či 20 lety už neplatí,

stejně jako se cena FV panelů za posledních 10 let snížila 10x a celková cena velkých FVE 7x

tak též, klesá nejen cena ale i CO2 stopa. Je to především dáno vyšší účinností standardních panelů 1x1,6m2 (z méně než 200 W na více než 400 W) a jejich delší životností (záruka z 10 let na 25 let, životnost mnohem delší).

A ten pokrok je KAŽDÝ rok. To je ten obrovský rozdíl vůči JE.

A i větrné elektrárny mají obdobný (cca poloviční) pokrok jako FVE.

Myslím, že máte inteligenci to pochopit, ale nechcete, nehodí se to do Vašeho obrazu světa a techniky. Ponechte si ho, neberu Vám ho.

Bizon
19. červen 2020, 13:13

Nebojte, chápu že čísla nejsou vytesaná do kamene, beru je řádově orientačně. Upřímně, ten solár jsem srovnal s jádrem hlavně proto abych vás trochu vytrollil:D Jak jsem psal, nejsu CO2 fanatik, i kdyby FVE měly dodnes 3x větši emise CO2 tak mně to žíly netrhá. A ten vítr je srovnatelný s JE i s těmi "starými fake čísly", tam taky netřeba mazat med kolem huby.

Chtěl jsem jen upozornit že každý zdroj má CO2 emise, a že jádro je má hodně malé, srovnatelné s OZE. A úniky radioaktivity mně nezajímají, i ta nejhorší jaderná nehoda v dějinách zabila méně lidí než zabije uhlí každoročně, dokud se nevyřeší velký problém tak zandedbatelný zabedbávám.

Milan Vaněček
19. červen 2020, 13:35

Pane Bizon, to se Vám povedlo. Ale jsem rád že už teĎ víte, že nové velké FVE mají již menší CO2 stopu než nové jádro a jsou levnější (NEJDULEŽITĚJŠÍ), nehrozí nebezpečí radioaktivního zamoření okolí, jsou recyklovatelné na rozdíl od JE, vybudujete je několikrát rychleji a jako finanční investice nejsou tak riskantní jako Flamanville, Olkiluoto, Mochovce, Hinkley point 3 atd.

Bizon
19. červen 2020, 14:01

Jsu si vědomý výhod i nevýhod JE i OZE, proto jsu zastáncem elektrického mixu. Každá monokultura smrdí (hlavně monokultura zdrojů které se pořád pseudo-náhodně vypínají).

Proti OZE vůbec nic nemám, jen pochybuju že 100% OZE + akumulace bude někdy ekonomičtější než mix OZE + JE + asi ještě něco.

Milan Vaněček
19. červen 2020, 15:23

Pane Bizon, ano, do 2047 skoro 40% naší SPOTŘEBY elektřiny pokrýt jádrem, do 2062 po ukončení Dukovan jen 20% jádro (ani USA, ani Rusko, ani Čína nemají a neplánují přes 20%, Francie a Belgie-to byl omyl).

Tak 30 % fotovoltaika,

30% vítr (i částečně polský a německý, ČEZ tam může stavět a vlastnit své VtE, jako Němci u nás)

15% biomasa a bioplyn-to už máme skoro postaveno,

něco voda (a už jsme přes 100%, ona spotřeba velmi mírně poroste).

No a okolo 15-20% plyn, zvláště kogenerace, bude postupně ubývat...

A co bude po 2060 to bych teď opravdu neřešil, teď můžeme řešit tak do 2030 či 2040.

To je tak hrubý, ale realistický nástřel, který by mohl představovat nejlevnější cestu k čisté energetice, založenou z velké většiny na našich domácích zdrojích.

K tomu pozvolna elektromobilita a hlavně úspory energie, úspory v bydlení, dopravě i v průmyslu.

Ale toto řešení lobbysté jádra a uhlí nedovolí, místo toho budou masírovat obyvatelstvo svojí propagandou.

FMach
19. červen 2020, 22:34

Chcete lepší důkaz vydírání ?Takže pokud chceme zůstat svobodní a i silní, nesmíme si toto nechat líbit od nikoho. Jsme spojenci a i mezi nimi je rivalita, ale vydírání se dá řešit soudně, kdežto s Čínou nikoliv.

Carlos
19. červen 2020, 23:31

Asi tak, na tu bandu vzbouřených a okupovaných okresů se vykašlat.

Dohnáno opravdu do důsledku, byli to oni kdo se trhli od Taiwanu.

Jiří Prášek
20. červen 2020, 23:00

Jak to tak vpadá Trump zavolá Babiše na kobereček, a ten musí souhlasit, aby elektrárnu stavěl Westinghaus. Ať to stojí, co to stojí. Jako s těmi vrtulníky. Lokaj Babiš. Přitom máme velice špatnou zkušenost s americkou firmou. Jejich palivové tyče se kroutili a rozpadali. Reklamaci nám neuznali. Tak jsme si museli koupit ruské palivo za naše peníze! Na tohle bychom neměli zapomínat při výběrovém řízení.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se