Čínská státem vlastněná společnost China Southern Power Grid souhlasila s koupí minoritního podílu v evropské společnosti Encevo. Tento krok zapadá do rámce nedávného trendu, kdy se čínské státní společnosti snaží kupovat podíly v evropských energetických společnostech. Toto vedlo až k tomu, že se tomu evropské vlády snaží čím dál tím intenzivněji bránit.  

Lucemburská firma Encevo má dvě hlavní dceřiné firmy, Creos a Enovos Luxembourg. Creos spravuje elektrickou síť a plynovou soustavu a Enovos Luxembourg je obchodníkem. Enovos Luxembourg je tedy zodpovědná za prodej energie diverzifikovanému portfoliu zákazníků v Lucembursku a v Německu.

Podíl v Encevo prodává firma Ardian, která doposud vlastnila podíl 25,48 %. Finanční podmínky prodeje doposud nebyly zveřejněny. Kromě společnosti Ardian v Encevo vlastní podíly lucemburská vláda, hlavní město Lucemburk či lucemburská pošta.

Vlády se snaží aktivitám Číny bránit

Nákup podílu v Encevo firmou China Southern Power Grid přichází krátce po tom, co Německo zintenzivnilo snahy zabránit tomu, aby byly společnosti v klíčových odvětvích skupovány čínskými státními firmami a padly tak de facto do rukou Číny.

Německá státní banka KfW v minulém týdnu získala 20% podíl v německém provozovateli přenosové sítě 50Hertz. Touto koupí banka odrazila nabídku China’s State Grid, další čínské státní firmy.

Také Velká Británie se snaží zpřísnit pravidla týkající se kupování podílů v britských firmách zahraničními subjekty. Přísná pravidla ošetřující přímé zahraniční investice mají například Spojené státy, Francie nebo Austrálie. V těchto zemích jsou obavy z rostoucího vlivu Číny v důležitých sektorech ekonomiky již dlouhodobější. Kromě kontroly nad důležitou společností se obávají také získání přístupu ke klíčovým technologiím.

V EU se již připravuje legislativa

Na půdě Evropské unie se v současnosti projednává legislativa, která by na otázku přímých zahraničních investic měla přímý dopad.

Předmětem připravované legislativy je prověřování těch investic, které by vedly k získání kontroly třetích zemí nad firmami v klíčových evropských sektorech hospodářství.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *