Čína plánuje během roku 2016 uzavřít více než 1000 uhelných dolů s celkovou kapacitou 60 miliónů tun uhlí ročně. Důvodem je snížení nadbytečné produkce této komodity v regionu, která snižuje její cenu.

Ačkoliv je největším světovým konzumentem uhlí stále Čína, od loňského roku klesá v této zemi poptávka po této komoditě. To je způsobeno zpomalením růstu ekonomiky a také příklonem k čistým zdrojům energie.

V loňském roce bylo v Číně vytěženo 3,7 miliard tun uhlí, z čehož tamní spotřeba byla pouze 1,7 miliard tun. Vzniklý přebytek způsobil razantní pokles ceny komodity. Ta během loňského roku na tamním trhu poklesla o 1/3.

Čínská Správa národní energetiky (National Energy Administration) se proto rozhodla v letošním roce snížit produkci uhlí o 60 miliónů tun. Produkce by se dle plánů tohoto úřadů  měla snižovat i v následujících letech. Během pěti let by se mělo dosáhnout poklesu produkce až o 500 milionů tun uhlí ročně. Zavřeny by měly být všechny doly s roční těžbou nižší než 90 000 tun. Jedná se tak zhruba o 5 600 z 10 760 v dnešní době provozovaných dolů.

Nejde však o jediný příklad regulace těžby uhlí v letošním roce. Již v průběhu ledna rozhodla Správa národní energetiky o zamezení otevírání nových uhelných dolů v následujících 3 letech.

Čína také začala omezovat svou výrobu elektřiny z uhlí. Ta v loňském roce poklesla o 2,8 %, čímž také poklesly vyprodukované emise CO2 a to o 3%.

„Kromě omezování těžby uhlí se v tomto roce budeme snažit snížit také nadbytečnou kapacitu tepelných elektráren. Budeme kontrolovat nově vznikající projekty a rušit ty, který by měli vzniknout v oblastech, kde jich je již nadbytek,“ popsal směřování čínské energetiky Nur Bekri, ředitel Správy národní energetiky.

autor úvodní fotografie: Herry Lawford

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *