Čína ve čtvrtek vyslala na oběžnou dráhu satelit, který bude monitorovat emise skleníkových plynů. Oznámila to oficiální čínská zpravodajská agentura Xinhua. Jedná se o krok, který má Číně jako největšímu světovému znečišťovateli skleníkovými plyny pomoci snížit svou uhlíkovou stopu.

Tento krok přichází nedlouho po té, kdy některé části severní Číny zaznamenaly v minulém týdnu znečištění ovzduší dosahující téměř rekordních hodnot. Situace byla tak vážná, že úřady vyhlašovaly „rudý poplach“, došlo k přerušení letů a uzavírání továren a škol.

Čína produkuje téměř čtvrtinu celosvětové produkce oxidu uhličitého, v červenci minulého roku potvrdila záměr ke snížení emisí CO2 o 60-65 % oproti hodnotám z roku 2005.

Satelit bude poskytovat data po 3 roky

Satelit vážící 620 kg TanSat byl vynesen na slunečně synchronní oběžnou dráhu raketou Chang Zheng 2D ze základny Jiuquan v Gansu na severozápadě poušti Gobi. Bude obíhat ve vzdálenosti přibližně 700 km nad povrchem Země a monitorovat koncentraci,  distribuci a toky oxidu uhličitého v atmosféře.

Satelit bude Číně poskytovat nezávislá data po tři roky, na základě získaných informací bude země rozhodovat o dalších politických krocích týkajících se omezování emisí oxidu uhličitého.

Satelit bude provádět měření oxidu uhličitého v atmosféře každých 16 dnů s přesností alespoň 4 ppm  (parts per million).

Znečištění ovzduší v Číně patrné i ze snímků pořízených z družic. Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center
Znečištění ovzduší v Číně patrné i ze snímků pořízených z družic. Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center

Proměna čínské enviromentální politiky

Ještě v roce 2009 byla Čína na klimatické konferenci v Kodani obviňována z blokování tehdejší dohody. Zhoršující se situace ohledně ovzduší v zemi ovšem přiměla čínskou vládu jednat.

V srpnu minulého roku Čína schválila novelu zákona o znečišťování ovzduší. Ta má zemi poskytnout nové pravomoci k potrestání znečišťovatelů a právní rámec pro omezení spotřeby uhlí, největšího zdroje čínského smogu.

V září společně s druhým největším znečišťovatelem, USA, Čína ratifikovala pařížskou klimatickou dohodu. Obě země dohromady emitují zhruba 38 % světových emisí oxidu uhličitého.

Úvodní fotografie: Nicolò Lazzati

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *